Najmniejsze na świecie paleolityczne ozdobne koraliki odkryto w Chinach

Koralik ma średnicę 1,26 milimetra i jest datowany na okres między 12, a 8 tysiącleciem przed naszą erą. Odkrycie miało miejsce w mieście Qingtongxia.

Odkryte zostały 3 kulki, każdy ma średnicę mniejszą niż 2 milimetry. Prace wykopaliskowe prowadzone były wspólnie przez Instytut Kulturowych Relikty i Archeologii Ningxia, Instytut Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii oraz administracja zabytków kultury w Qingtongxia od maja do sierpnia.

To niewiarygodne, że może być tak dobrze stworzony z tak małą średnicą. Coś takiego jest rzadko spotykane wśród podobnych ozdób odkrytych w innych miejscach na całym świecie – powiedział Wang Huimin, naukowiec z Instytutu Kulturowych Relikty i Archeologii Ningxia.

Archeolodzy byli zgodni w kwestii tego iż artefakt został wykonany z ogromną dbałością, a twórca musiał wykazać się ogromnym kunsztem w swojej profesji. Aby dowiedzieć się jaki był dokładny cel stworzenia perełek potrzebne są dodatkowe badania. 5 lat zajęło archeologom prowadzenie badań i przesiewanie tysięcy metrów kwadratowych aby odnaleźć koraliki. Zużyto w tym czasie 8 zestawów sit stalowych.

Rok temu archeolodzy odkryli również trzy kulki, ale najmniejsza w zeszłym roku miała średnicę 1,42 milimetra.

Fot.: Wikimedia Commons

Źródło: news.xinhuanet.com

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*