Rodzinna Suchowola upamiętniła 36. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W podlaskiej miejscowości Suchowola, rodzinnej parafii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki upamiętniono 36 rocznicę męczeńskiej śmierci bohatera. Odprawiona została msza święta oraz złożono kwiaty pod pomnikiem księdza i na grobie rodziców kapłana: Marianny i Władysława Popiełuszków.

Obchody związane z 36. rocznicą męczeńskiej śmierci zamordowanego przez SB księdza Jerzego Popiełuszki w wyniku pandemii miały okrojony charakter. Większe uroczystości planowała podlaska „Solidarność” wspólnie z parafią i burmistrzem Suchowoli. Pomimo tego w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odprawiono mszę świętą. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem duchownego i rodziców błogosławionego.

„Uczciliśmy rocznicę w sposób bardzo skromny. W obchodach wzięło udział bardzo mało osób. Nie było przemówień” – poinformował PAP przewodniczący zarządu regionu podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski.

Ksiądz Popiełuszko był jednym z ważniejszych duchowych przywódców Solidarności. Od wprowadzenia stanu wojennego był szykanowany i inwigilowany przez SB i MO. W październiku 1984 roku duchowny został zamordowany.

W rodzinnej miejscowości Okopy, które przynależą do parafii Suchowola, ma powstać muzeum poświęconej księdzu Popiełuszce. Patronat nad tą inicjatywą objęło przede wszystkim Muzeum Podlaskie w Białymstoku, ale również Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” i ministerstwo kultury.

Źródło: dzieje.pl

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*