Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze (Dania) dowiódł, że atrament stosowany do pisania w starożytnym Egipcie około 2 tysięcy lat temu zawierał miedź. O swoich rewelacjach na ten temat naukowcy poinformowali na łamach pisma „Scientific Reports”.
Jeszcze do niedawna sądzono, że przynajmniej do IV wieku n.e. atrament produkowano wyłącznie na bazie węgla, jednak najnowsze badania naukowe dowiodły, że około 2 tysięcy lat temu w Egipcie stosowano atrament zawierający również miedź. Dowiedziono tego w Danii, gdzie zespół naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze wykonał szereg analiz fizykochemicznych na papirusach. Badania przeprowadzono przy użyciu synchotronu znajdującego się w Grenoble (Francja). Dzięki temu urządzeniu można było prześwietlić i zbadać pod mikroskopem papirusy za pomocą promieni rentgenowskich o dużej rozdzielczości.
Badania dowiodły, że Egipcjanie używali miedzi do wytwarzania atramentu przynajmniej na przestrzeni 300 lat, od około 200 roku p.n.e. do 100 roku n.e., na dużym obszarze geograficznym. Według naukowców miedź użyta w atramencie pochodziła przypuszczalnie z przetwarzania przez Egipcjan złoż siarki.
Przeprowadzone badania mają duże znaczenie w pracach konserwatorskich – będą pomocne w identyfikacji i rekonstrukcji skrawków papirusu.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Zenon Purta