Sensacyjne odkrycie grobowca w Egipcie

Podczas prac archeologicznych w nekropolii w Abusir archeolodzy odkryli grobowiec „zarządcy Domu Życia”.

Niesamowitego odkrycia dokonał zespół czeskich naukowców, którymi kieruje prof. Miroslav Bárta z Czeskiego Instytutu Egiptologii na Uniwersytecie Karola w Pradze.

Skąd wiemy kim był ów tajemniczy kapłan, żyjący ponad 5 tys. lat temu? Zgodnie z obecną wiedzą nazywał się Kaires. Jego grób został odkryty jeszcze w starożytności. Ograbiono go wówczas ze wszystkich kosztowności. Zachowała się jedynie granitowa statua ku jego pamięci. To właśnie ona pozwoliła na identyfikację kapłana.

Zgodnie z inskrypcjami w grobowcu był on „jedynym przyjacielem króla”, „zarządcą wszystkich prac króla”, „strażnikiem sekretów Porannego Domu”, „sługą królewskiego pałacu” oraz co chyba najważniejsze „zarządcą Domu Życia”.

Archeolodzy przypuszczają, że faraonem z którym przyjaźnił się Kaires był Neferirkare. Strażnik sekretu Porannego Domu cieszył się dużym zaufaniem monarchy. Było to bowiem miejsce, gdzie faraon jadł śniadania i zakładał nowe szaty.

Dużo ciekawsza jest funkcja zarządcy „Domu Życia”. Była to bowiem starożytna biblioteka Egiptu, w której znajdowała się cała ówczesna wiedza.

Mając to wszystko na uwadze archeolodzy sądzą, że Kaires był osobą bardzo wpływową na dworze władcy, być może kimś na kształt premiera.

Źródła: wyborcza.pl, inne medium.pl

Fot. Wikimedia Commons

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*