Niemiecki transporter i ciągnik artyleryjski wydobyto z dna Pilicy

Dwa pojazdy wojskowe z czasów II wojny światowej przeleżały w mule 70 lat. Jak podaje portal tvnwarszawa.pl, pojazdy przetrwały w bardzo dobrym stanie. W środku archeolodzy znaleźli narzędzia i przedmioty należące do załogi.

Inicjatorem przedsięwzięcia było Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Chrcynnie, które również przeprowadziło całą akcję. Aby dotrzeć do pojazdów przekopano się przez grubą warstwę mułu. Jak się okazało – to właśnie muł i bagniste podłoże sprawiły, że pojazdy są w tak dobrym stanie. – Przez brak dostępu do tlenu rozkład i korozja były bardzo słabe. Na powierzchni tych pancernych, stalowych części jest jeszcze dużo farby i oryginalnego maskowania. Świetnie widoczna jest m.in. rejestracja namalowana na jednym z pojazdów – mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Maksymilian Frąckowiak, archeolog ze Stowarzyszenia Pomost, które nadzorowało wydobywanie.

Jak tłumaczy Frąckowiak, transporter opancerzony Sd.Kfz. 250 oraz ciągnik artyleryjski Sd. Kfz. 7, należące do 25. Dywizji Pancernej, ugrzęzły w Pilicy w styczniu 1945 roku w trakcie ucieczki przed wojskami radzieckimi. Niemcy porzucili je, ponieważ nie mogli nimi przekroczyć rzeki. Przed ucieczką zdetonowali ładunek wybuchowy umieszczony w ciągniku artyleryjskim, który w znacznym stopniu uszkodził m.in. podwozie i silnik.

O wiele lepiej zachował się drugi z pojazdów. W jego wnętrzu archeolodzy natrafili na wiele ciekawych przedmiotów – odnaleźli ekwipunek wojskowy, narzędzia i części zapasowe do pojazdów. Intrygującym odkryciem jest jednak góralska ciupaga z napisem „Zakopane”, zachowana w idealnym stanie. Być może była wojennym trofeum, zrabowanym przedmiotem albo – jak spekuluje Frąckowiak – żołnierze mogli kupić ją sobie na pamiątkę.

Wydobyte z dna Pilicy pojazdy czeka gruntowna renowacja i konserwacja. Jak podkreśla rozmówca tvnwarszawa.pl, jest spora szansa, że po zakończeniu prac uda się uruchomić transporter. O tym, gdzie i jak będą wystawione pojazdy, zadecydują władze Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej.

Anna Grochowicz

Zdj. Stowarzyszenie Pomost Poznań

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*