Odnaleziono odręczne notatki – prawdopodobnie Mikołaja Kopernika

Uczeni badają sześć glos, czyli notatek zapisanych na marginesie, które zostały odnalezione w książkach należących niegdyś do Mikołaja Kopernika.

Prace nad zapiskami potrwają kilka miesięcy i pozwolą ustalić, czy uczony na pewno jest ich autorem. Na glosa trafiły prof. Teresa Borawska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz prof. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Inkunabuł, na marginesie którego odnaleziono notatki należy do biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie. W badaniach nad zapiskami bierze udział również ks. Tomasz Garwoliński, dyrektor biblioteki.

Uczone trafiły na glosa podczas przygotowywania „Katalogu starych druków” z XVI w. Zwróciły uwagę na charakter pisma, który przypominał pismo Mikołaja Kopernika.

Charakter pisma Kopernika zmieniał się z wiekiem, badaczy czekają więc żmudne prace, polegające na porównywaniu odnalezionych notatek z notatkami, które na pewno zostały sporządzone ręką wielkiego astronoma.

Źródło informacji: PAP

Zdjęcie z nagłówka: Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem, obraz Jana Matejki. Źródło: Wikimedia commons

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*