Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

(Nie)potrzebni | Recenzja

(Nie)potrzebni | Recenzja

Marcin Ogdowski : (Nie)potrzebni

16 kwietnia na rynku ukaże się najnowsza książka Marcina Ogdowskiego (Nie)potrzebni, która z pewnością wywoła dyskusję odnośnie tematyki, jakiej porusza. To wojenny dramat i polityczny dreszczowiec w jednym, który skłania do przemyśleń nad stanem polskiej armii oraz (a może przede wszystkim) stosunkiem społeczeństwa do żołnierzy – głównie tych, biorących udział w misjach poza granicami kraju.

okladka-ogdowskiMarcin Ogdowski to dziennikarz, korespondent wojenny (Irak, Afganistan) oraz pasjonat wojska. Jest również autorem bloga zAfganistanu.pl, na podstawie którego powstała jego pierwsza książka, objaśniająca kulisy obecności Wojska Polskiego u podnóża Hindukuszu[1]. Kolejną pozycją, która wyszła spod jego pióra to Ostatni świadek. Fabuła jest oparta na wydarzeniach jakie miały miejsce 16 sierpnia 2007 roku i znane są jako ”incydent z Nangar Khel”. W (Nie)potrzebnych Ogdowski trafnie oddał nie tylko realia służby polskich żołnierzy w Afganistanie, lecz także zwrócił uwagę na fakt, że powrót z wojny wcale nie oznacza jej końca. Dla wielu żołnierzy prawdziwa batalia rozgrywa się dopiero po powrocie… Jakże trafne są tu wypowiedziane słowa przez Curzio Malaparte: „Wojna nigdy się nie kończy dla tych, co walczyli”.

Już na samym początku (Nie)potrzebnych jesteśmy świadkami dramatu, który rozgrywa się w rodzinnym domu jednego z misjonarzy[2]. Dalszy ciąg historii jest równie wstrząsający. Autor zabiera nas do polskiej bazy w Afganistanie, by za chwilę przenieść w zacisze gabinetów polityków, którzy w tej grze rozkładają większość kart. Losy czołowych polityków, żołnierzy i ich rodzin przeplatają się nawzajem ze sobą. Wszystkie historię krążą wokół jednego tematu: powrotu żołnierzy z wojny. Jednak czy „stamtąd” w ogóle da się wrócić?

Wojna zawsze była podłością, a armia instrumentem zabójstwa. Nie ma wojen sprawiedliwych, wszystkie one są – mimo różnych uzasadnień – nieludzkie. Brutalne. W tej książce nie ma górnolotnego heroizmu, brak też hurrapatriotycznych opisów walk, jest jedynie prawda w prostych, żołnierskich słowach! Książka wciąga, szokuje, stawia pytania, skłania do przemyśleń; a bohaterowie wzbudzają skrajne emocje – dzięki temu są niesłychanie realni.

(Nie)potrzebni na pewno wywołają dyskusje – która de facto – jest potrzebna, bo nie mówi się dziś o misjonarzach z należytym szacunkiem. Natomiast problem stresu odnośnie przeżyć wojennych nie jest szeroko nagłaśniany – ja bynajmniej mam wrażenie, że to w sumie temat tabu… na zajęciach w zakładzie historii wojskowej, na spotkaniach koła wojskowego, na konferencjach i prelekcjach, w których brałam udział – owszem, mówiono o żołnierzach, misjach, konfliktach, pomocy humanitarnej, jednak nigdy nie mówiło się o tym, co było „po” – po tym jak wracają – wcale nie w glorii i chwale… Wracają do rodzin, domów i co? Co dalej? Oni nie mówią, my (społeczeństwo) nie pytamy. Jak już wspomniałam – początek szokuje, a im dalej – w głąb książki – jest tylko lepiej. Natomiast po przeczytaniu ostatniego fragmentu, zapytałam: „Jak to tak? To już? Koniec?”.

Reasumując: Ogdowski nie boi się trudnych tematów – i chwała mu za to! (Nie)potrzebni, mimo iż są zupełną fikcją literacką, a wszelkie podobieństwa do prawdziwych osób są przypadkowe – są pozycją obowiązkową dla każdego. Tym bardziej, że wydawcą jest WarBook. Wydawnictwo, które może poszczycić się takimi bestsellerami jak np.: Wschodni Grom Jakuba Pawełka, Dziennik Snajpera Władysława Wilka, czy Mróz Marcina Ciszewskiego. Jednymi słowami – marka robi swoje.

Szersza recenzja (Nie)potrzebnych – po ukazaniu się książki na rynku.

Ilustracje pochodzą z: http://zafganistanu.pl/ – bloga Marcina Ogdowskiego.

Autor ilustracji: Tomasz Tworek.

Ocena recenzenta: 6/6

Anita Świątkowska


[1]    Mowa o książce: zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji (2011r.), recenzowanej na naszym portalu.

[2]    Jest to potoczna nazwa żołnierzy, którzy biorą udział w misjach poza granicami kraju.

  • Paweł Kalinowski

    Wojna – zorganizowany konflikt zbrojny między państwami, narodami lub grupami etnicznymi i społecznymi.Wojna jest zjawiskiem społeczno-politycznym i jako takie jest obecna w historii człowieka od początków jego społecznej organizacji.- definicja z Wikipedii i jeśli uznać ją za słuszną, to niewiele jest bardziej ludzkich rzeczy na świecie, co nie znaczy, że najbardziej pożądanych;
    p.s.
    ..bardzo dobra książka 🙂

PartnerzyPrzewiń do góry