Krzysztof Mierzejewski, Hardy, Pióro i ja
Ostatnimi czasy można dostrzec w Polsce pewien godny pochwały powrót do zainteresowania historią. Uwidacznia on się coraz większą obecnością w mediach wątków historycznych: Cichociemni, husaria, czy Żołnierze Wyklęci oraz rosnącą liczbą wydawanych książek o tej tematyce. Kwestią czasu pozostawało więc, kiedy te motywy zaczną przenikać również do bajek dla dzieci. Przykładem takiego właśnie działania jest opowiadanie dla dzieci autorstwa Krzysztofa Mierzejewskiego Hardy, Pióro i ja.
Autor bardzo sprawnie wplótł motyw chęci zostania husarzem przez młodego 12-letniego chłopca o imieniu Karol. Śledząc losy małego szlachcica poznajemy jego rodzinę, jak i najbliższe otoczenie. Mierzejewski zastosował prosty, aczkolwiek zgrabny wybieg przedstawiający aspiracje chłopca do bycia w przyszłości żołnierzem polskiej legendarnej formacji kawaleryjskiej. Otóż młody panicz chce zostać husarzem podobnie jak jego ojciec.
Młodemu Karolowi doskwierają z początku nie małe problemy, jednak wraz z rozwojem fabuły główny bohater dojrzewa i pokonuje trapiące go słabości. Ze swymi kompanami orłem – Pióro i koniem – Hardym przeżywa interesujące przygody i dorasta do realizacji swego największego marzenia – zostania husarzem.
Trudno mówić w tym opowiadania dla dzieci o jakiejś głębszej ewolucji głównego bohatera. Jego postawy są nacechowane przez ideały, jakie próbuje realizować jak: honor, odwaga, męstwo czy patriotyzm. Takie uproszczenie postaci głównego bohatera wydaję się uzasadnione jeśli uznamy, że docelowym odbiorcą będzie raczej młody czytelnik wspomagany przez rodzica.
Przyglądając się samemu wydaniu książki należy pochwalić dwie rzeczy. Po pierwsze oprócz opowiadania o głównym bohaterze mamy również podstawowe informacji na temat husarii, co jest niezwykle ważne przy próbie wytłumaczenia najmłodszym podstawowych faktów na temat tej formacji kawaleryjskiej. Drugim są znajdujące się w opowiadaniu ilustracje. Ich wykonanie ma swój niepowtarzalny klimat. Pytanie jakie można sobie ewentualnie zadać, to czy nie powinno być ich więcej, biorąc pod uwagę docelowego odbiorcę.
Książka Hardy, Pióro i ja wydana przez Instytut Wydawniczy Erica jest interesującym przykładem wykorzystania motywu historycznego w książce dla najmłodszych. Biorąc pod uwagę coraz to gorszą znajomość historii przez społeczeństwo, należy aktywizować młodego czytelnika do chęci poznania tradycji i kultury własnego kraju, a w tym właśnie pomocne mogą się okazać książki pokroju niniejszej pozycji.
Ocena recenzenta: 5/6
Mariusz Sioch