Niezwykłe znaleziska Polaków w Egipcie

Grupa krakowskich archeologów, akcją których kieruje doktor Krzysztof Babraj z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, dokonała kolejnych niezwykłych znalezisk w Marei, egipskim mieście położonym niedaleko Aleksandrii.

Archeologom udało się odnaleźć zrobiony z brązu pierścień z wizerunkiem osoby świętej, a także bransoletkę, która według badaczy była noszona przez dziecko. Najciekawszym jednak odkryciem grupy archeologów z Krakowa jest pomieszczenie, które było przeznaczone na latryny. Zarówno latryny, jak i metalowe ozdoby zostały odnalezione w pozostałościach bazyliki bizantyńskiej, w której, według badaczy, nabożeństwa odprawiane były jeszcze w VIII wieku.

Prace archeologiczne prowadzone są od 2000 roku. Pozostałości dawnej bazyliki bizantyńskiej, w której odkryte zostały latryny, a także wspomniane metalowe przedmioty badane są od 2003 roku. Początkowo grupą badawczą kierowała profesor Hanna Szymańska, a po jej śmierci pracami kieruje Krzysztof Babraj. Wykopaliska w egipskiej Marei prowadzone są dzięki współpracy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*