Odkrycie kolejnych korytarzy w kopalni srebra

Przeprowadzane badania w odkrytej w 2015 roku kopalni w Srebrnej Górze przyniosły efekty – poszukiwacze natknęli się na kolejne korytarze. Z odkrycia są zadowoleni nie tylko badacze, lecz także właściciel. Pozwoli to na stworzenie historycznego miasteczka, w którym odwiedzający będą mieli okazje poznać funkcjonowanie kopalni na przestrzeni wieków oraz w jaki sposób było wydobywane srebro.

Dzięki zaangażowaniu Krzysztofa Krzyżanowskiego i Dariusza Wójcika kopalnia została odkryta 13 listopada 2015 roku. Badacze posłużyli się także udostępnionymi przez dr. hab. Tomasza Przerwę materiałami historycznymi. Krzyżanowski i Wójcik informacją podzielili się na łamach miesięcznika Odkrywca. Sprawą zainteresował się śląski przedsiębiorca Jan Duerschlag. To na właśnie do niego należała działka, na której znajdują się sztolnie. Wszystkie prace odkrywcze odbyły się pod nadzorem archeologa dr. Tomasza Stolarczyka. Do tej pory odnaleziono górny szyb, z którego odpompowana wodę, dolny poziom kopalni, gdzie badacze natrafili na drugi, mniejszy szyb i dwa wąskie, zalane korytarze.

Krzysztof Krzyżanowski planuje kolejne prace odkrywcze w kopalni. Jego celem jak również innych badaczy jest przedłużenie sztolni i odkrycie następnej części chodnika.

Właściciel Jan Duerschlag w historycznym miasteczku zamierza stworzyć skansen górniczy i zamieścić urządzenia które stosowano celem wydobycia srebra. Miasteczko ma znajdować się zarówno nad jak i pod powierzchnią ziemi.

Odkrywcy z kolei zapowiedzieli, iż są w posiadaniu informacji o istnieniu drugiej kopalni. Działania badawcze rozpoczęły się na przełomie marca i kwietnia.


Anna Maćkowiak

Źródło: www.wroclaw.wyborcza.pl

Fotografia Jana Duerschlag – www.kopalnia-srebra.eu

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*