Strzelcy na polu bitwy mjr. Hubala

Jednostka Strzelecka 1939 im. kpt. Stanisława Brykalskiego z Wołomina realizuje nie tylko szkolenia proobronne. Często wspólnie z ekipą Stowarzyszenia „Wizna 1939” strzelcy uczestniczą w badaniach pól bitewnych.

Tym razem strzelcy również nie zawiedli. Z inicjatywy Adama Sikorskiego z programu „Było… nie minęło – kronika zwiadowców historii”, który jest emitowany na antenie TVP Historia, badaliśmy „Hucisko”, pole bitwy mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Staraliśmy się zlokalizować teren, na którym rozegrała się walka. Według źródeł mjr Hubal i jego żołnierze stanęli do heroiczne, ale i zwycięskiej walki przeciwko dwóm batalionom niemieckim.

Strzelcy wspomagali prace terenowe, ale także oddali hołd pomordowanej w akcjach odwetowych ludności cywilnej. Swoista, polowa lekcja historii zakończyła się sukcesem. Nie tylko udało się potwierdzić miejsce bitwy, ale także odnaleziono wiele cennych ze względów historycznych przedmiotów. Młodzież poznała także na miejscu historię Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego.

Wyjazd strzelców był możliwy dzięki wsparciu Pani Burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan. Prace organizowało Stowarzyszenie „Wizna 1939”. Niebawem kolejne wyprawy i ekspedycje.

Odcinek „Było… nie minęło” z poszukiwań już na TVP VOD: http://vod.tvp.pl/25489283/hucisko-30-marca-1940

O wyprawie można było także usłyszeć na antenie Radia Fama Wołomin 94,7 FM: http://www.radiofama.com.pl/content/poszukiwania-%C5%9Blad%C3%B3w-walki-pod-huciskiem

Stowarzyszenie „Wizna 1939”: http://wizna1939.eu/index.php/108-zwycieski-boj-pod-huciskiem-poszukiwania-sladow-walki

Marcin Sochoń

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*