Odkrycie na ukrytym mongolskim cmentarzu

Okryte jedwabiem zwłoki w trumnie razem ze srebrną misą z wizerunkiem greckich bogów odnaleziono na liczącym 1,5 tysiąca lat mongolskim cmentarzu położonym w północnych Chinach.

Odkrycia pokazują bogactwo handlu pomiędzy Europą, a Azją. – mówią archeologowie, którzy brali udział w odkrywaniu cmentarza pomiędzy rokiem 2012 a 2014. Archeologowie opisując swoje odkrycie ogłosili w dzienniku Silk Road, że grobowiec należał do ważnej rodziny arystokratycznej, a być może władców plemienia Gaoche, które znalazło się pod kontrolą północnej dynastii Wei.

Wiadomym jest, że ta dynastia rządziła w latach 386-534, kontrolując dużą część Chin i Mongolii. Według zapisków, kontrolowała szlak jedwabny, czyli drogę prowadzącą od miasta XI’an (dawnej stolicy Chin) do Konstantynopola. Szlak był uczęszczany od III wieku naszej ery do odkrycia morskiej drogi do Chin (1650).

Na greckiej misie odnalezionej w grobowcu widnieją cztery wizerunki greckich bogów – Zeusa, Hery, Afrodyty i Ateny. Na cmentarzu odnaleziono w sumie sześć grobowców. Pięć spośród nich należy do Północnej Dynastii Wei. Natomiast szósty jest pół wieku młodszy. Prawdopodobnie należy do członka późniejszej dynastii, Liao. Członkowie dynastii Wei byli okryci jedwabiem. Archeologowie nie odkrywali ciał z materiału, gdyż bali się uszkodzić to, co znajduje się w środku.

Źródło: livescience.com

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*