Odkryto grobowce nomadów

W mieście Anyang w Korei Południowej odkryto grobowce nomadów. Znaleziono ich prawie 100, a mają one mieć około 1 800 lat.

Odkryty w Anyang zespół grobów był prawdopodobnie używany przez koczowników do pochówku ich zmarłych. Wykopano ponad 90 grobów uważa się, że jest to ostatnie miejsce, w którym zatrzymała grupa nomadów. Według szacunków Chinese Academy of Sciences Anyang grobowce mają około 1800 lat. Stwierdzono, że dowody wskazują, iż wioska Dasikong, miejsce gdzie znajdują się grobowce, była osadą ludzką już w dynastii Shang (XVI-XI wiek p.n.e.), najstarszej potwierdzonej historycznie dynastii w Chinach. 18 grobów nomadów prawdopodobnie powstało po dynastii Shang.

Obiekty pochówku to między innymi dwie poręcze z brązu i żelaza, krótkie miecze z żelaza i agatowe koraliki na sznurkach. Eksperci uważają, że 18 grobowców może należeć do północnych koczowników osiadłych w środkowych Chinach. Wśród pozostałości był dobrze zachowany ludzki szkielet, należący do mężczyzny o wysokości 160 cm. W latach 50. odkryto w Dasikong grób, lecz odkrycie w Anyang jest pierwszym tak dużym kompleksem nomadycznych grobowców.

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*