Odkryto największy odcisk łapy dinozaura na świecie

W australijskim parku jurajskim doszło do przełomowego odkrycia: odnaleziono największy odcisk łapy dinozaura na świecie. Ma on 170 cm i jest znacznie większy od tego, który pół roku okrzyknięto największym na świecie. Jednak to nie jedyne odkrycie w tym rejonie. 170 cm odcisk jest jednym ze… 150.

W ubiegłym roku świat obeszła informacja, że odnaleziono największy odcisk dinozaura na świecie. Miał on 106 cm, a odnaleziono go na pustyni Gobi. Rekordowe znalezisko zaś zostało odkryte niedawno w Zachodniej Australii, w regionie Kimberley. Odcisk wielkości 170 cm należał do zauropoda. Co ciekawe, do takich znalezisk często dochodzi na tym terenie – w sumie znaleziono ok. 150 śladów dinozaurów. Odcisk okrzyknięty największym na świecie jest jednym ze 150 śladów należących aż do 21 gatunków dinozaurów. Nigdzie indziej na świecie nie ma tylu śladów – powiedział Steve Salisbury z Uniwersytetu w Queensland, który nadzoruje prace – wśród odcisków znaleźliśmy ślady stegozaurów oraz gigantycznych zauropodów.

O odciskach było wiadomo od dawna, lecz nie wśród naukowców. Jak się okazuje, miejscowa ludność od dawna miała świadomość ich istnienia. Aborygeni Goolarabooloo sprowadzili paleontologów na te tereny dlatego, że owe tereny miały zostać przeznaczone do składowania gazu ziemnego. Chcąc chronić tereny, zgłosili oni znaleziska naukowcom. Finalnie do składowania gazu znaleziono inne miejsce, a skupowisko śladów po dinozaurach zostało objęte ochroną. Badania jednak mogą odbywać się tylko w trakcie odpływu, bowiem obszar ten znajduje się na linii brzegowej. To magiczne miejsce – własny australijski Park Jurajski w spektakularnym otoczeniu dzikiej przyrody – powiedział Salisbury.

Na badania przeznaczono kolejne 5 lat. Badacze zacierają ręce, nie wiadomo czego jeszcze można się spodziewać. Do tej pory najstarsze znalezisko pochodzi sprzed 140 mln lat. Niesamowite jest, że zachowało się tutaj aż tyle śladów, sprzyjają temu dogodne warunki na wyspie.

Naukowcy wspominają o 5 typach śladów dinozaurów drapieżnych, co najmniej 6 zauropodów, 4 ornitopodów i 6 tyreoforów. Zauropody to największe roślinożerne stworzenia, o których nam wiadomo. Są większe niż cokolwiek, co zostało zarejestrowane w dowolnym miejscu na świecie – powiedział Steve Salisbury. Miały małą głowę i długą szyję, a żywiły się wyłącznie roślinami. Największy z przedstawicieli zauropodów mierzył prawie 40m.

Odkrycie to jest nie tylko niezwykle ciekawe, lecz także istotne z punktu widzenia paleontologa. Znaleziska udowadniają, że istniały inne niż ptasie dinozaury w tym rejonie. Ponadto, ukazują różnorodność fauny (odnaleziono odciski 21 różnych gatunków – jak dotąd). Teraz ten obszar jest jednym z największych badanych terenów archeologicznych.

Źródła: sciencealert.com, wyborcza.pl, dzienniknaukowy.pl, niezalezna.pl

Fot.: twitter.com, Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*