Odkryto skarb Wikingów świadczący o tym, że utrzymywali kontakty z Arabami

Archeolodzy odkryli w Szwecji duży skarb Wikingów, który stanowią srebrne monety. Znalezisko ukryte było w liczącym 3 tysiące lat grobie. Cenne artefakty są dowodem powiązań Wikingów ze światem arabskim.

Skarb odnaleziono w Szwecji. Grób, w którym był ukryty liczy sobie 3 tysiące lat. Według naukowców skarb został zakopany pod koniec epoki Wikingów, a w jego skład wchodzą 163 srebrne monety z arabskimi inskrypcjami. Artefakty zostały odkryte w Uppland, które leży na wschodnim wybrzeżu Szwecji.

Szwedzcy archeolodzy obecnie zajmują się wykopaliskami w Molnby w Vallentuna. Pracują tam w ramach przygotowań do budowy nowej linii kolejowej. W czasie prowadzonych przez nich badań archeologicznych odkryli wspominany wcześniej grób. Po usunięciu ziemi i otworzeniu mogiły oczom archeologów ukazał się skarb Wikingów.

Cenne artefakty zostały tam ukryte tysiąc lat wcześniej. Nie jest jednak wiadomo, dlaczego tam się znalazły. Prawdopodobnie wiele cennych rzeczy było ukrywanych w czasie wojen. Później miejsca kryjówek zapominano i następne pokolenia nie wiedziały o skarbach, podaje Asa Berger, archeolog.

Według Anny Hed, szefa projektu, w tym przypadku nie ma żadnego dowodu wskazującego na to, że skarb ukryto z powodu wojny. Wiele sag islandzkich opowiada o ludziach zakopujących wartościowe rzeczy z nadzieją na późniejsze ich wykorzystanie. Być może osoba, która w tym miejscu zakopała monety, traktowała je jako zabezpieczenie na przyszłość.

Monety pochodzą z Samarkand, miasta położonego na terenie dzisiejszego Uzbekistanu. To także jedno z najstarszych zasiedlonych miast w centralnej Azji. Samarkand pełniło funkcję rozdroża i tygla kultur całego ówczesnego świata.

Badania wykazały, że kilka monet pochodzi z Samarkand i posiada arabskie napisy. Inne z monet wykonano w okolicach Wołgi, na terenie dzisiejszej Rosji. Te z kolei imitują monety arabskie. Najmłodsze z nich były produkowane między 935 a 963 rokiem. Ukryto je około dwudziestu lat później od ich powstania.

Ludy Skandynawii często ukrywały w kurhanach jedzenie i napoje, aby przodkowie mieli dobre życie w zaświatach. Nordyckie mity i legendy opowiadają nawet o smoku, który strzegł takich grobów i skarbów w nim ukrytych.

Nie po raz pierwszy odnaleziono dowody bliskich kontaktów Wikingów ze Skandynawii ze światem arabskim. Analiza Pierścienia Birka, odnalezionego pod koniec XIX wieku, której dokonano za pomocą mikroskopu elektronowego, wykazała, że pierścień posiada wkładkę z kolorowego szkła, na której także znajdują się arabskie napisy.

Źródło: histecho.com

Karolina Charchowska

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*