jezioro Titicaca

Podwodne muzeum w jeziorze Titicaca

W części jeziora Titicaca znajdującego się po stronie boliwijskiej powstanie podwodne muzeum. Eksponaty, które będą tworzyły ekspozycję, to artefakty, które odkryto na dnie jeziora w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Jezioro Titicaca leży na terenie dwóch państw: Peru i Boliwii. Jest to najwyżej położone jezioro dla dużych statków. Swoją sławę zawdzięcza także temu, że jest ono najwyższym jeziorem wysokogórskim na Ziemi. Na jeziorze znajduje się wiele naturalnych wysp, wśród nich najchętniej odwiedzana przez turystów Wyspa Słońca, która wiąże się jeszcze z czasami Inków.

Władze Boliwii poinformowały, że z części jeziora znajdującej się na terenie ich państwa utworzone zostanie podwodne muzeum. Ta część dostępna będzie od strony plaży i zostanie oddzielona przez szklane ściany. Na brzegu będzie można zobaczyć eksponaty odnalezione przez archeologów w jeziorze podczas kolejnych wypraw badawczych.

Otwarcie muzeum władze Boliwii przewidują w 2020 roku, a koszt jego uruchomienia to 10 milionów dolarów. Rząd Boliwii, UNESCO i belgijska Agencja Współpracy Rozwojowej będą odpowiadały za sfinansowanie całego przedsięwzięcia.

Źródło: divers24.pl, wikipedia.org

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*