Odnaleziono starą kopalnię srebra

Ciężka praca i cierpliwe dążenie do celu przynosi upragnione efekty! Przekonali się o tym poszukiwacze kopalń w Srebrnej Górze.

W piątek 13 listopada grupa poszukiwaczy odnalazła kopalnię srebra w Srebrnej Górze, w której nikt nie był od ponad 100 lat. Prace nad odnalezieniem tego miejsca trwały… aż 7 lat. Na dzień dzisiejszy część kopalni jest zalana, jednakże dostępna część  robi niesamowite wrażenie. Nim przystąpiono do akcji poszukiwawczej, poszukiwacze musieli sprawdzić wszelkie dostępne źródła, w których można było natrafić na informacje dotyczące zaginionej kopalni.  Pierwsze informacje pochodziły z książki państwa Piątków, zajmującej się górnictwem w Górach Swoich. Kolejnym krokiem było dotarcie do map z 1858 r. z Archiwum Górniczego w Katowicach. Zebrawszy odpowiednie informacje poszukiwacze rozpoczęli pracę w terenie – poszukiwania okazały się bardzo owocne. Odnaleziona kopalnia ma co najmniej dwa poziomy, ponadto zachował się fragment drewnianej zabudowy oraz drobne narzędzia.  Poszukiwacze, a także gmina Srebrna Góra planują wykorzystanie kopalni do celów turystycznych.

Źródło: prw.pl zabkowice.expres-miejski.pl

Fot. Wylot Sztolni Czarnego Pstrąga , należącej do założonej w 1784 roku kopalni rudy ołowiowo-srebrowej Fryderyk. Fot. Wikipedia Commons.

Żaneta Borowiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*