Pamiątki po bohaterze z Pasłęka trafią do muzeum

Medale, dokumenty oraz zdjęcia po Konstantym Kazimierzu Ralkiewiczu trafią z rodzinnego archiwum do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Urodzony w 1910 roku w Rydze Konstanty Kazimierz Ralkiewicz w przyszłości był uczestnikiem wojny obronnej z września 1939 roku, był jeńcem sowietów, aby następnie walczyć w armii Władysława Andersa. Po wojnie powróciwszy do Polski zamieszkał w Pasłęku. Za swoje sukcesy otrzymał wiele medali, a dzisiaj jego rodzina chce przekazać jego medale do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W darowiźnie znalazły się zbiory medali, dokumenty, zdjęcia, elementy umundurowania po Konstantym Ralkiewiczu.

Uroczyste przekazanie pamiątek odbędzie się w najbliższy czwartek 11 maja w galerii Pasłęckiego Ośrodka Kultury o godz. 12. Jest to wydarzenie otwarte dla mieszkańców.

Tomasz Rakowski, który pełni funkcje rzecznika prasowego muzeum, do którego trafią eksponaty mówi: Pamiątki wzbogacą nasz muzealny zbiór ogólny i mogą zostać wykorzystane w przyszłości w działalności wystawienniczej. Będziemy je prezentowali między innymi na wystawach czasowych, wykorzystywali opracowaniach naukowych i związanych z nimi publikacjach, na przykład w albumach. Posłużą również w działalności edukacyjnej, którą prowadzi muzeum.

Źródło: dziennikelblaski.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*