Odnaleziono tysiące żydowskich dokumentów, które zaginęły w czasie II wojny światowej

Odnaleziono tysiące żydowskich dokumentów, które zaginęły w czasie II wojny światowej. Znaleziono wiele listów i dzieł sztuki wybitnych przedstawicieli kultury i sztuki żydowskiej.

Badaczom z Żydowskiego Instytutu Naukowego (ang. YIVO Institute for Jewish Research) udało się odnaleźć mnóstwo dokumentów przedstawicieli kultury żydowskiej. Odnaleziono blisko 170 tysięcy różnych materiałów. Znalezisko jest o tyle ciekawe, że odnalezione dokumenty uważane były za zaginione w czasie II wojny światowej.

Materiały te zostały bowiem ukryte w 1940 roku przez założony w Wilnie Żydowski Instytut Naukowy. W czasie trwania II wojny światowej władze instytutu przeniosły swoją siedzibę do Nowego Jorku, zostawiając mnóstwo dokumentów. Sądzono, że dokumenty te przepadły bezpowrotnie. Jak się jednak okazało, litewski bibliotekarz Ananas Ulpis zdołał w czasie wojny ukryć materiały. Ulpis schował żydowskie dokumenty w podziemiach jednego z wileńskich kościołów. Teraz pracownikom YIVO udało się ustalić, że zaginione w czasie wojny dokumenty nadal znajdują się na terenie Litwy. Wśród odnalezionych materiałów znalazły się między innymi listy pisarza Szolema Alejchema czy też wiersze pisarza Chaima Grade.

Źródło: jpost.com

Fot.: Wikiemdia Commons

Hubert Nowak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*