Parabellum. Głębia osobliwości | Recenzja

Remigiusz Mróz, Parabellum. Głębia osobliwości

Parabellum. Głębia osobliwości jest trzecim i zarazem ostatnim tomem świetniej przyjętej serii historycznej Remigiusza Mroza. Czy udało mu się utrzymać poziom poprzednich dwóch części?

Remigiusz Mróz jest młodym polskim pisarzem, ale już na koncie ma 30 ukończonych powieści. Mimo że debiutował Wieżą milczenia to pozycje z serii Parabellum są jego pierwszymi napisanymi książkami, a Głębia osobliwości stanowi uwieńczenie całej trylogii.

Akcja trzeciego i ostatniego tomu dzieje się w roku 1940. Fala nazizmu coraz bardziej zalewa Europę. Każdy z głównych bohaterów na swój sposób próbuje walczyć z niemieckim okupantem. Bronek chce przedostać się na Zachód, gdzie mają formować się polskie oddziały. Staszek, rozdzielony z narzeczoną, trafia do miejsca, z którego nie ma już ucieczki. Maria za wszelką cenę próbuje go odnaleźć. Pomocy szuka u Christiana Leitnera. Kto jest tak naprawdę wrogiem, a kto przyjacielem? Już wkrótce moralność wielu osób zostanie wystawiona na próbę.

Ponownie zwiedzimy z braćmi Zaniewskimi dużą część Europy, a nawet i Azji. Dojdzie też do niespodziewanych spotkań, mocnych scen. Podobnie jak we wcześniejszych tomach, wiele się dzieje. Akcja rozgrywa się w różnych zakątkach świata: Polska, Niemcy, Francja, a nawet Liban. Naprzemiennie śledzimy poczynania Staszka, Bronka, Marii i Christiana, którzy zmagają się nie tylko z wrogiem, lecz także z własnymi lękami i słabościami.

Pewną nowością jest wprowadzenie wątku kryminalnego, związanego z rodziną Leitnera. Na uwagę zasługuje także wierne oddanie rzeczywistości obozowej, czy ogólnie wojennej. Wszystko mimo trudnej tematyki przedstawione zostało w sposób wyważony i nie tak makabryczny, jak mogłoby się wydawać.

Książka wciąga i naprawdę szybko się ją czyta, chociaż jest najdłuższa z całej trylogii. Mnóstwo zwrotów akcji, bardzo dużo zaskakujących rozwiązań fabularnych sprawiających, że niemal automatycznie przerzuca się kartki by dowiedzieć się, co stanie się dalej. Występuje wielu nietuzinkowych bohaterów drugo- i trzecioplanowych, czasem przerażających, czasem tajemniczych, a czasem, jak choćby Farouk, wzbudzający od razu sympatię.

Parabellum. Głębia osobliwości to świetne zwieńczenie serii, które, co prawda, nie daje odpowiedzi na wszystkie kłębiące się w głowie pytania, jednak pozwala wierzyć, że nawet w czasach wojny każdy z żyjących wówczas ludzi mógł poddać się wewnętrznej przemianie. A odpowiadając na początkowe pytanie, Mrozowi udało się utrzymać poziom poprzednich części.

Wydawnictwo Czwarta Strona

Ocena: 6/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*