Plan WP pacyfikacji strajków z sierpnia 1980 odnaleziony w archiwum WBH

W zbiorach archiwum Wojskowego Biura Historycznego odnaleziono plan ludowego Wojska Polskiego dotyczący pacyfikacji robotników, którzy strajkowali w sierpniu 1980 r. Według szefa WBH mapy, które były wstępem do tej pacyfikacji są przerażające.

O odnalezieniu materiałów dotyczących pacyfikacji strajkujących robotników poinformowało na swoim profilu na Twitterze WBH. Opublikowano fotografie dokumentów z teczki nr 14/XIX – wśród dokumentów znalazła się m.in. mapa Gdańska z wytyczonymi lokalizacjami wojsk, a także telegram Józefa Użyckiego (dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego) z poleceniem przemieszczenia oddziałów. Do tego zbioru odniósł się sam Sławomir Cenckiewicz (dyrektor WBH) i napisał, że mapy te są wstępem do pacyfikacji Stoczni Gdańskiej i są one przerażające.

Cenckiewicz powiedział także, że LWP nie tylko było m.in. jednym z najważniejszych organów bezpieczeństwa państwa i bardzo istotnym  elementem systemu represji PRL, ale również jego elita dowódcza musiała cieszyć się szczególnym zaufaniem Moskwy.

Plany pacyfikacji dotyczyły fali strajków, które rozpoczęły się w połowie sierpnia 1980 r. na Wybrzeżu (tam wciąż była żywa pamięć o protestach z grudnia 1970 r. i ich krwawym stłumieniu). Strajk został zorganizowany przez działaczy Wolnych Związków Zawodowych, której organizatorem był Bogdan Borusewicz (członek KSS „KOR”), a innymi współzałożycielami organizacji byli m.in. Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda czy Krzysztof Wyszkowski. Wydarzenia Sierpnia 1980 r. doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność”, która wraz podpisanym w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. porozumieniem komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym stały się początkiem przemian, jakie nastąpiły w roku 1989, czyli obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.Źródła: dzieje.pl, wiadomosci.onet.pl, niezalezna.pl

Fot.: Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*