Sztorm wyrzucił na brzeg XIX-wieczną łódź

Niedawno na plaży w Międzywodziu spacerowicze natknęli się na wyrzuconą przez morze podczas sztormu XIX-wieczną (prawdopodobnie) jednostkę handlową. O jej przeniesieniu do Kamienia Pomorskiego zadecydował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Samo podniesienie i przewiezienie statku według ekspertów badających na miejscu jego pozostałości nie będzie łatwym zadaniem, gdyż jego konstrukcja była bardzo solidna. Przetransportowania wymagają długie, ciężkie elementy i jak powiedziała Paulina Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie należy to zrobić w taki sposób, aby potem udało się na nowo złożyć wrak, by mógł stać się w Kamieniu Pomorskim atrakcją turystyczną.

Kubacka stwierdza też, iż jest to prawdopodobnie pozostałość żaglowej jednostki transportowej z XIX w.-zachowała się tylko jego przydenna część. Mimo tego, iż informacje o wraku znane są od 20 lat, to jednak nie są znane przyczyny jego zatonięcia: według Kubackiej mogło mieć to miejsce w wyniku katastrofy, ale mógł on też wejść na mieliznę, zostać porzuconym w tym miejscu lub przyholowanym.

Według informacji z urzędu stan jednostki mógł się pogorszyć 20 lat temu, kiedy po raz pierwszy została ona zbadana-wtedy jej długość wynosiła 27 m. Jak powiedziała Kubacka, w Świnoujściu znajduje się pod wodą jednostka bardzo podobna do tej z Międzywodzia (prawie identyczna), przy czym zachowała się ona w trochę lepszym stanie.

Źródło: tvn24.pl
Zdj. tvn24.pl

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*