Po 100 latach listy rodziny królewskiej trafią do rosyjskiego muzeum

Listy sławnego rodu Romanowów, po 100 latach od głośnej rewolucji z 1917 roku, powrócą do Rosji. Zasilą kolekcję muzeum w Carskim Siole, dawnej rezydencji carów, znajdującej się niespełna 30 km od Petersburga.

W 1917 roku w Rosji wybuchły dwie rewolucje: lutowa oraz październikowa. Pierwsza z nich doprowadziła do upadku caratu w Imperium Rosyjskim. Wprowadzono liberalno-demokratyczną republikę. Druga zaś obaliła Rząd Tymczasowy w Rosji. Partia bolszewicka przejęła władzę. Niektórym z rodziny królewskiej, zapewne chodzi o dalszych krewnych, udało się uciec do Europy, zabierając ze sobą najważniejsze dokumenty (mowa nawet o całym archiwum), fotografie, rysunki i wspomniane już listy, opisujące życie codzienne Romanowów.

W lipcu br. rosyjski bank Sberbank kupił, wywiezione niegdyś cenne dokumenty za 70 tys. euro (84 tys. dolarów), po tym jak ich wcześniejszy właściciel – nie chciał być w żaden sposób rozpoznany – wystawił je na sprzedaż. Zdobyto ponad 200 nowych eksponatów z lat 1860-1928. Wśród nich znajdują się listy ostatniego cara Rosji – Mikołaja II Aleksandrowicza Romanowa (1868-1918), jego żony Aleksandry Fiodorowny (1872-1918), ojca Mikołaja II – Aleksandra III Romanowa (1845-1894) i wielu innych członków rodziny królewskiej.

Kolekcja została wystawiona w muzeum w Carskim Siole.

Fot.: Mikołaj II wraz z żoną Aleksandrą (Wikimedia Commons)

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*