Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Po 100 latach listy rodziny królewskiej trafią do rosyjskiego muzeum

Po 100 latach listy rodziny królewskiej trafią do rosyjskiego muzeum

Listy sławnego rodu Romanowów, po 100 latach od głośnej rewolucji z 1917 roku, powrócą do Rosji. Zasilą kolekcję muzeum w Carskim Siole, dawnej rezydencji carów, znajdującej się niespełna 30 km od Petersburga.

W 1917 roku w Rosji wybuchły dwie rewolucje: lutowa oraz październikowa. Pierwsza z nich doprowadziła do upadku caratu w Imperium Rosyjskim. Wprowadzono liberalno-demokratyczną republikę. Druga zaś obaliła Rząd Tymczasowy w Rosji. Partia bolszewicka przejęła władzę. Niektórym z rodziny królewskiej, zapewne chodzi o dalszych krewnych, udało się uciec do Europy, zabierając ze sobą najważniejsze dokumenty (mowa nawet o całym archiwum), fotografie, rysunki i wspomniane już listy, opisujące życie codzienne Romanowów.

W lipcu br. rosyjski bank Sberbank kupił, wywiezione niegdyś cenne dokumenty za 70 tys. euro (84 tys. dolarów), po tym jak ich wcześniejszy właściciel – nie chciał być w żaden sposób rozpoznany – wystawił je na sprzedaż. Zdobyto ponad 200 nowych eksponatów z lat 1860-1928. Wśród nich znajdują się listy ostatniego cara Rosji – Mikołaja II Aleksandrowicza Romanowa (1868-1918), jego żony Aleksandry Fiodorowny (1872-1918), ojca Mikołaja II – Aleksandra III Romanowa (1845-1894) i wielu innych członków rodziny królewskiej.

Kolekcja została wystawiona w muzeum w Carskim Siole.

Fot.: Mikołaj II wraz z żoną Aleksandrą (Wikimedia Commons)

Małgorzata Wołoch

PartnerzyPrzewiń do góry