Jerzy Hoffman wśród laureatów nagrody Orkana

W sobotę 13 czerwca 2015 r. w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, koło Ciechanowa, rozdano Nagrody im. Władysława Orkana za rok 2014. Uroczysta Gala odbyła się w przepięknie położonej Oranżerii, niedawno odnowionej części zabytkowej substancji rodu Krasińskich.

Galę otworzyła Natalia Roszkowska – Prezes Zarządu Fundacji im. Władysława Orkana – która powitała wszystkich gości. Podziękowała również współorganizatorom, dyrektorowi Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – Romanowi Kochanowiczowi oraz dyrektorowi Muzeum Niepodległości w Warszawie – dr Tadeuszowi Skoczkowi za pomoc w przygotowaniu uroczystości. Partnerom, sponsorom oraz osobom krzewiącym idee orkanowskie podziękowała za wsparcie oraz przychylność a Panu Marszałkowi Adamowi Struzikowi za objęcie Honorowym Patronatem XIII już edycji Nagrody im. Władysława Orkana za rok 2014, edycji wyjątkowej bo przypadającej w 85 rocznicę śmierci Patrona.

Pani Prezes opowiedziała także o życiu i twórczości Władysława Orkana, o celach jakie stawia przed sobą idea samej Nagrody oraz Fundacja. Zachęciła również do zapoznania się z publikacją „Kronika Władysława Orkana 2002-2014”, która została przygotowana specjalnie na tę okazję. Kończąc swoje wystąpienie odczytała utwór Władysława Orkana „Przygrywka”, który jest kwintesencją jego twórczości.

Nagrodę Orkana otrzymało 9 laureatów, w tym przyznano dwie nagrody specjalne dla Janiny Kęsek – starszego kustosza w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni – za wieloletnie badania nad dziedzictwem kultury ludowej oraz historii regionu Ziemi Bocheńskiej – i dla zespołu wokalnego „Pauza, Raz, Dwa, Trzy…” – za kultywowanie dziedzictwa poezji ks. Jana Twardowskiego oraz przybliżanie w artystycznej formie Jego postaci. Nagrodę Honorową otrzymał wybitny polski reżyser filmowy Jerzy Hoffman – za wielki wkład pracy w tworzenie polskiej kultury narodowej, za mistrzowskie przedstawianie w filmie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, za kino historyczne, które uczy i wychowuje.

Nagrody laureatom wręczali Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Sławomir Morawski – Starosta Ciechanowski, Jarosław Kalinowski – wieloletni członek Kapituły Nagrody Orkana oraz płk rez. Stanisław Dąbrowski i Tomasz Skoczek – członkowie tegorocznej Kapituły Nagrody Orkana.

– Jestem niezmiernie dumny z tej nagrody – powiedział podczas Gali Jerzy Hoffman, który jak stwierdził ubolewa nad faktem, że twórczości Orkana już się nie czyta, że odszedł w zapomnienie, podobnie jak jego prawdziwe imię – Franciszek Smaciarz. A jeszcze 50 lat temu jego powieści były obowiązkowymi lekturami szkolnymi.

– Ja czytałem „Komorników” w szkole, ale to jest już inne pokolenie. Nie tylko Orkana się nie czyta, ale Żeromskiego również, a młodzież niechętnie sięga po klasykę. A to właśnie dzięki takim ludziom jak Władysław Orkan możemy dzisiaj cieszyć się Polską, w jakiej żyjemy – zakończył Jerzy Hoffman.

Podczas uroczystości głos zabrali także Marszałek Adam Struzik, Starosta Sławomir Morawski oraz Poseł Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski. Wydarzenie uświetniły także koncerty laureatów tegorocznej nagrody: chóru Melodia z Opinogóry oraz zespołu wokalnego „Pauza. Raz. Dwa. Trzy” ze szkoły specjalnej nr 101 w Warszawie.

Władysław Orkan (1875-1930) – urodził się w 1975 roku w Porębie Wielkiej, malowniczej wiosce w Gorcach, w rodzinie góralskiej. Od najwcześniejszych lat poznawał smak wielkiej biedy. I to właśnie obraz ubogiej polskiej wsi był główną tematyką jego utworów. Był również wspaniałym humorystą, piewcą urody gorczańskiego pejzażu, współtwórcą regionalizmu polskiego, wybitnym przedstawicielem polskiego nurtu wiejskiego. Zaangażowany był szczególnie w nurt regionalizmu podhalańskiego, był współzałożycielem i pierwszym prezesem Związku Podhalan. Określany jako patron ludzi ubogich, w swych dziełach brał w obronę ludzi biednych, poniżonych, wyzyskiwanych, pokrzywdzonych przez los. Dążył do zrównania warunków życia wsi i miasta. Profesor Kazimierz Wyka nazywał go największą indywidualnością twórczą i postawił w jednym rzędzie ze Stefanem Żeromskim i Władysławem Reymontem. Orkan zmarł w Krakowie 14 maja 1930 roku, gdzie został pochowany na Cmentarzu Rakowickim. W rok później specjalnym pociągiem jego trumna została przewieziona do Zakopanego. Podczas tej ostatniej drogi, pociąg zatrzymywał się na każdej stacji, a całe Podhale żegnało dumaca z Gorców. Na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku jego grób znajduje się w sąsiedztwie grobów Tetmajera, Chałubińskiego i Sabały.

Decyzją Kapituły Nagrody w składzie: płk rez. Stanisław Dąbrowski – przewodniczący, Halina Murawska – sekretarz, oraz członkowie: Eugeniusz Grzeszczak – Wicemarszałek Sejmu RP, Krzysztof Jóźwiak – Przewodniczący Rady Senioralnej Instytutu Orkana, ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski – Dyrektor Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW, Mirosław Szemla – I Wicewojewoda Śląski, Zdzisław Bik – Prezes Grupy Kapitałowej FASING, Tomasz Skoczek – Mazowiecka Oficyna Wydawnicza, Natalia Roszkowska – Prezes Fundacji im. Władysława Orkana, Artur Andrysiak – Sekretarz Rady Nadzorczej Polskiego Radia SA, Magdalena Flis-Lichota – Dyrektor Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego, Tomasz Jagodziński – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Roman Kochanowicz – Dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Sławomir Morawski – Starosta Ciechanowski, Andrzej Pietrasik – Burmistrz Płońska, Stanisław Wójcik – Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Mazowieckiego, nagrody za upowszechnianie kultury otrzymali:

JERZY HOFFMAN – wybitny polski reżyser filmowy

za wielki wkład pracy w tworzenie polskiej kultury narodowej, za mistrzowskie przedstawianie w filmie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, za kino historyczne, które uczy i wychowuje

ANNA FICOŃ – artystka ludowa z Żywiecczyzny

za działalność artystyczną w dziedzinie rzeźbiarstwa i malarstwa na szkle

JANINA KĘSEK – starszy kustosz w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni

za wieloletnie badania nad dziedzictwem kultury ludowej oraz historii regionu Ziemi Bocheńskiej z uwzględnieniem publikacji Bochnia i obwód bocheński w latach 1863-1864. W 150. rocznicę Powstania Styczniowego oraz Kariery chłopskich synów z Ziemi Bocheńskiej

ZOFIA WIŚNIEWSKA – pisarka i pedagog pochodząca z Ziemi Limanowskiej

za wszechstronną działalność edukacyjną, utrwalanie legend ludowych, twórczość dla dzieci oraz publicystykę przypominającą martyrologię mieszkańców wsi polskiej podczas niemieckiej okupacji

MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ z CIECHANOWA

za tworzenie artystycznego krajobrazu kulturowego miasta

CHÓR MELODIA z OPINOGÓRY

za przypominanie w swojej 30-letniej aktywności twórczej etosu kultury chłopskiej blisko związanego z pracą na roli

STOWARZYSZENIE KULTURALNE ZEPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA „WARMIA”

za wybitne osiągnięcia w sztuce pieśni i tańca

UNIWERSYTET LUDOWY w RADAWNICY

za działalność w zakresie edukacji nawiązującej do najlepszych tradycji, ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia i wychowywania mieszkańców wsi

ZESPÓŁ WOKALNY „PAUZA, Raz, Dwa, Trzy…”

za kultywowanie dziedzictwa poezji ks. Jana Twardowskiego oraz przybliżanie w artystycznej formie Jego postaci

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Tegoroczna Gala była uwieńczeniem uroczystych obchodów Wojewódzkiego Święta Ludowego. Z tej okazji odbyła się również poranna Msza Święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Opinogórze w intencji Ruchu Ludowego. Organizatorzy przygotowali także piknik rodzinny z wieloma pokazami i zabawami dla najmłodszych, spotkanie autorskie z wybitnym reżyserem Jerzym Hoffmanem, prezentację filmu „Potop” (dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej), produkcji zrekonstruowanej cyfrowo oraz w nowej wersji montażowej, wystawy czasowe, pokazy szermierki, pokazy ratownictwa medycznego, symulator wypadków, grill, wesołe miasteczko dla dzieci, wieczorne koncerty zaproszonych zespołów oraz inne atrakcje. Z tej okazji została uruchomiona specjalna linia autobusowa kursująca na trasie UM Ciechanów – Opinogóra.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*