Podlascy celnicy udaremnili przemyt zabytkowej biżuterii sprzed 3 500 lat ukrytej w baku

Na przejściu granicznym w Bobrownikach w województwie podlaskim funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 62 – letnią Białorusinkę, która usiłowała nielegalnie wwieźć na teren Polski starodawną damską biżuterię pochodzącą z wykopalisk archeologicznych. Biżuteria ukryta była w baku volkswagena. Najstarsza z zarekwirowanych bransolet liczy nawet 3500 lat.

Kilka dni temu podczas rutynowej kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Bobrownikach w województwie podlaskim udaremniono przemyt 40 sztuk zabytkowych bransolet pochodzących z epoki brązu, żelaza i wczesnego średniowiecza. Zabytki zostały ukryte w baku volkswagena, którym podróżowała 62 – letnia Białorusinka (artefakty owinięto w foliowe woreczki i zatopiono w zbiorniku). Jak wynika ze wstępnej opinii ekspertów z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie i Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zarekwirowana damska biżuteria jest rzadko spotykanym w Polsce zabytkiem o znacznej wartości historycznej. Odkryte bransolety pochodzą z epoki brązu, żelaza i wczesnego średniowiecza. Niektóre z ujawnionych egzemplarzy mogą być datowane nawet na XV wiek p.n.e. Zdaniem Macieja Czarneckiego z białostockiej Izby Administracji Skarbowej różnorodność biżuterii wskazuje, że przedmioty te pochodzą z różnych okresów i stanowisk archeologicznych – przypuszczalnie z zachodniej Ukrainy, północnego Kaukazu i Dorzecza Donu.

Zatrzymana Białorusinka złożyła wyjaśnienia z których wynikało, że przewożone przedmioty zamierzała sprzedać na warszawskim bazarze. Zostało wszczęte przeciwko niej postępowanie karno – skarbowe. Przemytniczce grozi bardzo wysoka grzywna. Natomiast o losie zarekwirowanych artefaktów zdecyduje sąd, a do tego czasu znajdować się będą pod opieką Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Źródła: tvp.info, bialystok.wyborcza.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*