Położenie 1 800-letniej rzymskiej świątyni boga Mitry zostało zsynchronizowane ze wschodem słońca przypadającym dokładnie na dzień 25 grudnia

Według niektórych uczonych starożytni Rzymianie obchodzili urodziny boga Mitry 25 grudnia – w przypadku chrześcijan dokładnie tego samego dnia celebrowane jest przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Zdaniem włoskich naukowców licząca 1 800 lat rzymska świątynia Mitry w Carrawburgh, w północnej Anglii, została usytuowana w taki sposób aby 25 grudnia o wschodzie słońca przypominać Rzymianom o jego urodzinach.

Świątynia znajduje się nieopodal rzymskiego fortu w Carrawburgh, w pobliżu muru Hadriana, który począwszy od 122 roku n.e. spełniał rolę najbardziej wysuniętej na północ granicy Imperium Rzymskiego.

Wykorzystując zdjęcia satelitarne i oprogramowanie astronomiczne, pokazujące kierunek wschodów i zachodów słońca możemy łatwo zobaczyć, że budynek świątyni Mitry znajduje się w dobrym położeniu w stosunku do wschodu słońca przypadającego na dzień 25 grudnia – powiedziała Amelia Carolina Sparavigna, profesor fizyki na Politechnice w Turynie. Oznacza to, że prawdopodobnie orientacja świątyni została wybrana w taki sposób, aby przypominać narodziny boga Mitry w dniu 25 grudnia – dodała włoska uczona.

Uczeni wiedzą, że Mitra był niezwykle popularny wśród rzymskich żołnierzy, ponieważ poświęcone temu bóstwu świątynie często wznoszone były obok rzymskich fortów.

Mitra jest bogiem światła, nowym światłem, które każdego ranka wylatuje ze sklepienia nieba za górami i którego urodziny obchodzone są 25 grudnia – napisał w swojej książce poświęconej kultowi tego bóstwa Manfred Clauss, profesor na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie.

Według włoskiej profesor Sparavigny istnieje również związek pomiędzy świątynią Mitry i słońcem wschodzącym podczas przesilenia zimowego – najkrótszego dnia w roku, które w 2017 roku nastąpiło 21 grudnia. Naukowcy przypuszczają, że kolejna świątynia Mitry w pobliżu rzymskiego fortu w Rudchester, w północnej Anglii, może być ustawiona w podobny sposób jak świątynia w Carrawburgh.

Mitra (Mithra), nazywany również Deus Sol Invictus Mithra – był perskim bogiem słońca. Urodził się ze skały 25 grudnia. W mitologii perskiej uznawany był za pomocnika Ahuramazdy. Kult Mitry sprawowano w grotach wykutych w skale. W ofierze składano mu różne zwierzęta, które następnie były zjadane. Mitra przedstawiany był jako młodzieniec w tunice, w czapce frygijskiej na głowie, zabijający byka. Według poglądów niektórych naukowców rzymskie święto Mitry – Sol Invictus, przypadające 25 grudnia, zostało potem zaadaptowane przez Chrześcijan jako Boże Narodzenie. Kult Mitry w starożytnym Rzymie zaczął szerzyć się w I wieku n.e. za panowania Dynastii Flawiuszów. Jego kult był niezwykle popularny m. in. wśród rzymskich legionistów, co wielokrotnie potwierdziły wykopaliska archeologiczne prowadzone w miejscach stacjonowania rzymskich legionów.

Źródło: livescience.com

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*