Ruiny Wrocławia 2017, czyli wybór 100 najgorszych obiektów miasta

W ubiegłym tygodniu odbyło się głosowanie na Ruinę Wrocławia 2017. Internauci wybrali 100 obiektów: wśród nich znalazły się różnego rodzaju budynki, duże, małe, stare czy młode, ale łączy je jedno – są one zaniedbane. O niektórych z nich warto powiedzieć kilka słów.

Dworzec Górnośląski przy ul. Małachowskiego (40 głosów): jest on najstarszym budynkiem dworcowym na terenie Polski. Został zaprojektowany przez inż. Augusta Rosenbauma, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce 21 maja 1842 r.  Po uruchomieniu Dworca Głównego (otwarcie w 1857 r.) wykorzystywany był jako biurowiec, warsztaty oraz budynek mieszkalny. W roku 1989 został wpisany do rejestru zabytków. Część dworca sprzedano prywatnemu właścicielowi na początku XXI w., a na rok 2012 planowane było opuszczenie ostatnich pomieszczeń obiektu. Od lat zabytek jest w opłakanym stanie, a w tym roku doszło do pożaru.

Młyn w Jarnołtowie (23 głosy): nie jest on umieszczony w Leksykonie architektury Wrocławia. Pierwsze wzmianki o znajdującym się nad Bystrzycą młynie (od niego wzięła się dawna nazwa osady – Arnoldsmühle, czyli „Młyn Arnolda”) pochodzą z 1271 r. Na przestrzeni lat był on rozbudowywany (miał 2 koła), a zniszczeniu uległ w 1945 r. Pozostały ruiny, które tylko częściowo zostały odbudowane.

Dawna kaplica szpitalna przy Żabiej Ścieżce (37 głosów): neogotycka ruina na Przedmieściu Oławskim. Obiekt wybudowano w roku 1873 w charakterze kaplicy szpitala Bethenien. Jego wnętrze było przykryte drewnianym, dekoracyjnym stropem podzielonym przęsłami wykrojonymi w łuk Tudorów (inaczej ostry obniżony). W latach 80. Kaplica została oddana Kościołowi Chrystusowemu. 17 czerwca 1991 zawalił się dach obiektu.

Dwór na Oporowie (26 głosów): jest on jednym z najstarszych budynków szachulcowych w Polsce. Wzniesiono go w XVI w. przy ul. Wiejskiej 17. Był użytkowany jako siedziba zarządcy majątku kapituły wrocławskiej. W sieni znajdował się kamienny gotycki portal, który w 1997 r. został skradziony. Budynek jest prowizorycznie zabezpieczony przed dalszą destrukcją.

Źródła: wroclaw.wyborcza.pl, oczymaduszy.wordpress.com, wroclaw.naszemiasto.pl,

Fot.: Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*