Ponownie odnaleziona luwijska inskrypcja sprzed 3 200 lat opisuje koniec epoki brązu

Starożytne symbole na kamiennej płycie, która ma 3 200 lat, zostały odszyfrowane, co być może pozwoli rozwiązać jedną z największych zagadek śródziemnomorskiej archeologii, czyli pochodzenie Ludów Morza.

29-metrowa płyta wapienna została znaleziona w 1878 roku we wsi Beykoy, położonej 34 km na północ od Afyonkarahisaru w ówczesnej Turcji, i skopiowana przez francuskiego archeologa George’a Perrota, zanim była użyta jako materiał budowlany do budowy meczetu przez tamtejszych mieszkańców.

Luwijskie hieroglify są najdłużej znanym nam pismem hieroglificznym z epoki brązu. Symbole zapisane na płycie opowiadają historię floty morskich maruderów z zachodniej Azji Mniejszej, która podbiła wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego około 1200 roku p.n.e., przyczyniając się do upadku silnych społeczeństw tamtego regionu.

Luwijczycy z zachodniej Azji Mniejszej przyczynili się zdecydowanie do tak zwanych inwazji mieszkańców Morza Śródziemnego, czego skutkiem był koniec epoki brązu we wschodniej części Morza Śródziemnego – powiedział dr Eberhard Zangger, prezes Fundacji Studiów Luwijskich.

Prace nad odczytaniem luwijskich hieroglifów rozpoczęto już w 1950 roku przez specjalnie powołany do tego zespół ekspertów z USA i Turcji. Niestety, publikacja była notorycznie opóźniana. W 1985 roku zmarł ostatni członek tego projektu, a kopie tych tekstów zaginęły. Ponownie je odnaleziono w w posiadłości Jamesa Melaarta, angielskiego prehistoryka, który zmarł w 2012 roku. Dopiero w czerwcu tego roku jego syn, Alan Melaart, przekazał je Fundacji Studiów Luwijskich do dalszych badań.

Dopiero teraz archeolodzy są w stanie odszyfrować luwijski skrypt. Język luwijski jest jednym z języków starożytnych,  który dzisiaj rozumie wyłącznie 20 ludzi na świecie. Tłumaczenie dokonane przez dra Freda Woudhuizena i jego zespół szwajcarskich i holenderskich archeologów przedstawia wyjaśnienie upadku potężnych cywilizacji z epoki brązu.

Jedna z największych zagadek śródziemnomorskiej archeologii może być w sposób wiarygodny rozwiązana – ogłosiła fundacja.

Źródło: phys.org

Filip Wąsiewski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*