Piesze wędrówki – Grodowy Szlak V | Patronat

Po tych wypadkach Słowianie zniszczyli klasztor św. Wawrzyńca w mieście Kalbe, a następnie ścigali naszych uciekających jak pierzchliwe jelenie. Nasze bowiem grzechy przydawały nam strachu, a im męstwa [….] Gdy już wszystkie miasta i wsie aż do rzeki zwanej Tongera padły ofiarą niszczycielskiego ognia i rabunku, nadciągnęło od strony Słowian więcej niż trzydzieści pieszych i konnych oddziałów, które z pomocą swoich bożków i przy dźwięku poprzedzających je trąb wojennych nie zawahały się przed spustoszeniem reszty, same nie ponosząc przy tym żadnych strat”. Tak pod 983 rokiem opisywał epizod powstania Słowian połabskich biskup merserburski, Thietmar. Zainspirowani dziejami minionymi oraz zapisami źródłowymi z przeszłości, chcemy podjąć się wędrówki, podczas której wątki militarne wraz z podziałem na trzy drużyny będą miały kluczowe znaczenie. Tym razem postaramy się pokonać lesiste trasy wokół wczesnośredniowiecznego grodziska w Chłądowie.

Historical reenactment to nie tylko zabawa, leżakowanie na słomie i wieczorne pogawędki z przyjaciółmi. W Polsce i na świecie jest wielu odtwórców, którzy chcą zdobywać wiedzę o wczesnym średniowieczu w zupełnie inny sposób. W tym celu żeglują oni replikami średniowiecznych łodzi, śpią zimą w drewnianych rekonstrukcjach grodowych chat czy wędrują poprzez lasy, bagna i bezdroża. A wszystko to jest robione w oparciu o repliki strojów, narzędzi i broni z wczesnego średniowiecza. Chcąc kontynuować „Grodowy szlak”, zapoczątkowany jeszcze w 2015 roku, kiedy to wędrowaliśmy z Giecza do Grzybowa promując dzieje minione czasów Mieszka I i jego następców, podejmujemy kolejne wyzwanie. Tym razem będzie to gra terenowa, w trakcie której będziemy przez jeden dzień, bez dobrodziejstw cywilizacji wędrować po wyznaczonym terytorium, wykonując na trasie zadania, tocząc boje i porywając wodzów obcej drużyny. Czy uda się nam pokonać trasę? Czy wykonane przez nas repliki sprzętu historycznego wytrzymają wędrówkę? W jakim czasie pokonamy wyznaczoną sobie trasę? Czy wykażemy się opanowaniem i będziemy potrafili pokonać przeciwników? Tego wszystkiego dowiemy się już wkrótce. Ruszamy 15 września przez bezdroża wschodniej Wielkopolski.

Pomysłodawcą i kierownikiem projektu „Grodowy szlak” jest dr Marcin Danielewski. O szatę graficzną wydarzenia zadbała Marta Bucka, a trasy zaplanował Bartosz Lewandowski. Projekt objął patronatem portal Historykon.pl., a wędrówka będzie realizowana we współpracy Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*