Powrót latarni w Gdańsku

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przywróciła po 70 latach Ratuszowi Głównego Miasta latarnię smolną. To jest jeden z kolejnych historycznych elementów dekoracji architektonicznej Gdańska, które zostaną przywrócone w bieżącym i następnym roku.

W tym miejscu tzw. „lampa smolna” wisiała do zakończenia II Wojny Światowej. Jej zadaniem było oświetlanie zbiegu ulic Długiej i Długiego Targu. Była ona wykonana z kutego żelaza, polichromowana i złocona. Latarnia powstała w II poł. XVIII w. W specjalnej misie palono w niej pochodnie smolne, by oświetlić ulicę. Obecnie zachował się trzymacz w formie półpostaci orła z rozpostartymi skrzydłami. Jak poinformowała dr Katarzyna Darecka z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, brakuje natomiast misy trzymanej na łańcuchach w dziobie ptaka.

Koszt wykonania repliki wyniósł ok. 33 tysięcy złotych. Muzeum zapowiada dalsze prace nad restytucją dawnych elementów architektonicznych przy Dworze Artusa oraz Twierdzy Wisłoujście. Do końca sierpnia 2017 r. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna przywróci wodny zdrój, który znajdował się przy Dworze Artusa, Oddziale MHMG. W przyszłym roku, muzeum planuje skupić się na Twierdzy Wisłoujście. Do dalszych prac potrzebny jest odpowiedni inwestor.

Źródło: strefahistorii.pl, dziennikbaltycki.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*