Wyjątkowi goście, wzruszające opowieści, młodość obok doświadczenia i niezwykła lekcja historii – 6 października w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się premiera filmu „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń”, powstałego z inicjatywy Fundacji Rosa. Dokument można już obejrzeć w Internecie.
Ponad 50 osób, w tym bohaterowie filmu: Włodzimierz Dusiewicz, Roman Lipiec, Władysław Rosiński i Lena Krętosz, uczestnicy powstania warszawskiego, kombatanci II wojny światowej i przedstawiciele władz zgromadzili się w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Przed premierą filmu na ręce Jana Ołdakowskiego, dyrektora muzeum, zostały przekazane kartki – owoc pracy małych pacjentów ze szpitalnych oddziałów dziecięcych w ramach drugiej odsłony akcji „Kartka dla Powstańca”. Pocztówki otrzymali również bohaterowie dokumentu. Wręczyły im je obecne na sali dzieci. Do końca roku za pośrednictwem Muzeum Powstania Warszawskiego kartki trafią do powstańców warszawskich.
Po tej ujmującej chwili przyszedł czas na jeszcze więcej wzruszeń – emisję dokumentu „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń”, powstałego z inicjatywy Fundacji Rosa i dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra”. W oczach niektórych gości pojawiły się łzy, na twarzach innych – delikatne uśmiechy.
„Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń” to 35-minutowy dokument, w którym uczestnicy powstania warszawskiego, pytani przez pacjentów szpitalnych oddziałów dziecięcych, opowiadają o trudnych momentach walk sprzed 71 lat, wyznawanych przez siebie wartościach, autorytetach i rozłące z najbliższymi. W materiale przedstawione zostały dwie generacje. Z jednej strony bohaterami są powstańcy warszawscy, z drugiej – pacjenci i nauczyciele szkół przyszpitalnych, którzy podają własne definicje pojęć „bohater”, „patriotyzm” i „odwaga”, udowadniając, że znaczenie tych słów jest ponadczasowe.
„Patriotyzm to jest do pewnego stopnia odpowiedzialność. Duża odpowiedzialność za to, co się robi, za to, co będzie się robić, i za to, co się mówi” – uważa Władysław „Zapałka” Rosiński, powstaniec warszawski, wypowiadający się w filmie. 17-letnia Lena Krętosz uzupełnia jego stwierdzenie własną definicją „bohatera”: „To osoba, która potrafi użyć całego siebie do pomagania innym, nie czerpie przyjemności z tego, że komuś pomaga – po prostu to robi”.
– Poprzez film chcieliśmy nie tylko połączyć dwa, z pozoru bardzo odległe, pokolenia, ale również pokazać, że niektóre wartości, takie jak patriotyzm czy odwaga, mają dziś podobne znaczenie – mówi Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.
Film „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń” można bezpłatnie obejrzeć w Internecie. Dokument, wraz z powstałym w ramach projektu scenariuszem edukacyjnym trafi także do szkół przyszpitalnych, biorących udział w akcji „Kartka dla Powstańca”.
– Mamy nadzieję, że dla dzieci i młodzieży szkolnej materiał będzie ciekawym, bo nieszablonowym, elementem lekcji, pokazującym historię Powstania Warszawskiego z perspektywy osób biorących w nim udział. Dzięki filmowi uczniowie lepiej zrozumieją decyzje podjęte przez ludzi walczących przed laty o wolność Polski – dodaje Agnieszka Łesiuk i zapowiada – Planujemy rozszerzenie projektu na wszystkie zainteresowane placówki edukacyjne, by działać na rzecz kultywowania pięknej tradycji i historii Polski, a przy tym przyczyniać się do wzrostu poziomu wiedzy młodych ludzi na temat własnego kraju.
Film „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń” powstał w ramach projektu „Powstańcy dzieciom – dialog pokoleń w kontekście walki o życie w obliczu wojny i choroby” dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski, organizatora programu „Patriotyzm jutra”.