Praprzodek z Cro-Magnon chorował na nowotwór? Rekonstrukcja sprzed 28 tys. lat

Żył 28 tysięcy lat temu, ale jego szczątki znajdujące się pod francuskim nawisem skalnym Cro-Magnon znaleziono 150 lat temu. To jeden z pierwszych kopalnianych przedstawicieli homo sapiens odkrytych w Europie.

Jego twarz była zdeformowana licznymi łagodnymi guzami. Największy z nich mieścił się na czole.

Miał je dosłownie wszędzie. Ten człowiek został zniszczony przez tę chorobę. Ale wyglądał jak ktoś, kogo dziś moglibyśmy spotkać na ulicy lub w szpitalu. Po prostu chory – wyjaśnił dr Philipe Charlier, lekarz sądowy i antropolog z l’Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines.

Doktor kierował zespołem naukowców, który zaproponował chorobę oraz zrekonstruował twarz kromaniończyka (homo sapiens fossilis z Cro-Magnon). Wcześniej podejrzewano u niego zakażenie grzybicze. Dopiero później neurofibromatozę typu 1, czyli nieuleczalną jeszcze chorobę zniekształcającą wygląd poprzez powstawanie nerwiakowłókniaków. Podejrzenie występowania u niego nowotworu doktor opisał w piątkowym wydaniu „The Lancet”.

Uszkodzony został także jego lewy kanał uszny, prawdopodobnie również przez guz, który wyrósł – dodał dr Charlier.

Mężczyznę odkryli w 1868 roku robotnicy budujący drogę z Les Eyzies do Tayac w południowo-zachodniej Francji. Odnaleźli ludzkie szczątki, które wydobył geolog i paleontolog – Louis Lartet.

Jest to o tyle ciekawe odkrycie, że do tej pory nowotwory uważało się za chorobę cywilizacyjną.

Źródła: wyborcza.pl, newsweek.com

Nicola Chwist

Fot: The Lancet

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*