Badacze z USA opowiedzą o polskiej historii i kulturze

Ponad 200 naukowców, głównie z USA i Polski, weźmie udział w trzydniowym Światowym Kongresie Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce, który rozpocznie się w sobotę w stolicy. Obrady otworzy sesja o Janie Karskim, patronie roku 2014.

W ramach kongresu na Uniwersytecie Warszawskim (Kampus Główny UW) odbędzie się prawie 50 paneli dyskusyjnych z różnych dziedzin nauki, z udziałem ponad 200 badaczy, przede wszystkim z USA, Kanady, Polski, ale także m.in. z Rosji i Litwy. Gościem specjalnym poniedziałkowej gali zamknięcia kongresu będzie prof. Leszek Balcerowicz.

„Większość obrad będzie poświęcona historii, dziejom polskiej emigracji w Ameryce, jej aktywności w życiu kulturalnym i politycznym w USA, a także literaturze. Będą też sesje poświęcone ekonomii, a także takim naukom jak biotechnologia i medycyna” – powiedział PAP Prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski, które współorganizuje kongres.

Dyrektor MHP Robert Kostro podkreślił, że spotkania historyków z wielu państw, reprezentujących różne ośrodki akademickie, służą wymianie poglądów, a także prezentacji aktualnego stanu badań nad różnymi okresami dziejów. „Z punktu widzenia badaczy z Ameryki to szansa, aby odwiedzić Polskę, kraj, którego często w ogóle nie znają (…), okazja do zapoznania się z dorobkiem działaczy polonijnych z USA, ale też do nawiązania kontaktów między nimi a polskimi ośrodkami naukowymi i muzealnymi” – tłumaczył Kostro. „To także dobra okazja do promocji Polski” – dodał.

Kongres otworzy sesja poświęcona jednemu z patronów roku 2014 – Janowi Karskiemu, legendarnemu kurierowi i emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, którego 100. rocznica urodzin przypadła w tym roku. W czasie obrad przybliżony zostanie m.in. prowadzony od 2010 r. przez MHP program edukacyjny „Jan Karski. Niedokończona misja”. W ramach programu działa serwis www.jankarski.org w całości poświęcony Karskiemu. Pod adresem www.karski.muzhp.pl muzeum udostępniło również pakiet edukacyjny „Jan Karski i jego czasy”, a na platformie Google Cultural Institute – e-wystawę „Jan Karski. Bohater ludzkości”.

„Jan Karski jest ważny zarówno dla Polaków, jak i Amerykanów. Jest przykładem Polaka, który zrobił karierę akademicką na jednej z najlepszych uczelni amerykańskich (Uniwersytet Georgetown – PAP). Jest nie tylko wzorem, jeśli chodzi o postawę obywatelską, ale także z powodów zawodowych i naukowych”.

Oprócz Karskiego – zwrócił uwagę Kostro – za oceanem znani są inni wybitni Polacy, m.in. Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski, Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin, a także Lech Wałęsa i Jan Paweł II. „Postacią, która z punktu widzenia Polonii amerykańskiej jest bardzo ważna, jest Ignacy Jan Paderewski” – podkreślił dyrektor MHP.

Polski Instytut Nauk i Sztuk w Ameryce (PIASA) powstał w 1942 r. w Nowym Jorku. To polonijna instytucja naukowa i dydaktyczna, założona przez wybitnych przedstawicieli polskiej nauki i kultury, w tym m.in. antropologa Bronisława Malinowskiego, historyka Oskara Haleckiego, premiera rządu Królestwa Polskiego Jana Kucharzewskiego oraz poetę Jana Lechonia. PIASA funkcjonuje jako organizacja o charakterze non-profit; odbywa coroczne zjazdy oraz – raz na pięć lat – kongresy. Działania instytucji koncentrują się na informowaniu amerykańskiego społeczeństwa o Polsce i jej dziedzictwie kulturowym oraz umacnianiu relacji polsko-amerykańskich.

W ocenie Kopczyńskiego, instytut stanowi „polski przyczółek naukowy w Stanach Zjednoczonych, umożliwiający nie tylko kontynuację, ale i rozszerzenie więzi naukowych pomiędzy Polską a USA”.

Światowy Kongres Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce, który w tym roku odbędzie się po raz piąty, objęty został honorowym patronatem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Obok MHP oraz UW, gdzie odbywać się będą obrady kongresu, przedsięwzięcie współorganizują Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz organizacja Polish American Historical Association.

 

Program kongresu jest dostępny pod adresem internetowym: www.piasa.org.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*