„RIESE – pamięci ofiar…” – Widowisko Teatru Żywego

Dnia 3 sierpnia 2013 roku odbędzie się spektakl w hołdzie wszystkim tym, którzy oddali swoje życie pracując pod ziemią.

Widowisko realizowane jest w ramach I Dolnośląskiego Pikniku Militarnego „Misja Zachód”, który odbędzie się pomiędzy 1 a 4 sierpnia 2013 w  Molke/Ludwikowice Kłodzkie – Góry Sowie (Muchołapka).

Spektakl w swojej wymowie sprzeciwia się wojnie, produkcji broni, agresji zbrojnej i fizycznej, nieludzkiemu traktowaniu ludzi. Jest to protest przeciwko wojnie, która niesie cierpienie wszystkim, na wschodzie, na zachodzie, bogatszym i biedniejszym, która sieje spustoszenie i zagładę ludzkości oraz wywołuje destrukcyjne, niewyobrażalne cierpienie psychiczne, związane z  utratą bliskich, domu i swojego miejsca na ziemi.

Ludzki dramat, jaki odbył się ponad 70 lat temu, tu w Górach Sowich, chcielibyśmy odtworzyć w formie teatru historycznego i zaprosić mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich i okolic. Zapraszamy serdecznie wszystkich tych, dla których ta ziemia była, jest, a może będzie Małą Ojczyzną, do włączenia się w widowisko. Razem pokażemy ludzkie cierpienie związane nie tylko z wojną, ale także w zmaganiu się z naturą w hołdzie górnikom i wszystkim pracującym  pod ziemią, którzy częstokroć oddali za tę pracę życie.” – zapraszają organizatorzy, prosząc także o udostępnienie rekwizytów potrzebnych do widowiska, takich jak: zaprzęgi konne, wozy, bryczki, wózki ręczne, stare rowery, stare ubrania, pierzyny, walizki, itd. Zachęcają również aktorów amatorów do wzięcia udziału w spektaklu, dodając: „To widowisko jest dla Was i o Was, a Państwo będziecie jego współtwórcami.

Organizatorem widowiska jest Stowarzyszenie „Riese”. Współorganizatorzy: Fundacja Edukacji Historycznej, Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich, Agencja Artystyczna „Retro-Pasje”. Partnerem jest stowarzyszenie Auschwitz Memento, organizator akcji „Projekt: Pilecki”.

Scenariusz i reżyseria:
-Małgorzata Retkowska
pedagog, animator i menadżer kultury twórca widowisk i rekonstrukcji historycznych oraz założyciel Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej, dawnej GRH LC „Mława”, dyrektor Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”

-Michał Kępiński
rekonstruktor, twórca widowisk i rekonstrukcji historycznych, założyciel Grup Rekonstrukcji Historycznych: GRH Batalionu AK „Czata49″, GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO, GRH „Szósta Pomorska”, prezes Fundacji Edukacji Historycznej.

– oprawa muzyczna: Dominika Obrębska

– muzyka do sceny „Śmierć górników” kompozytor, muzyk i producent filmowy Piotr „Miki” Mikołajczak;

– w końcowej scenie „Ludzie -ludziom” wystąpi Jarosław Chojnacki „najpiękniejszy głos męski w Polsce” w utworze „Modlitwa w podróży” do własnej muzyki i słów Krzysztofa Cezarego Buszmana;

Scenografia: „Muchołapka” oraz oryginalne ruiny tajnej fabryki broni Molke oraz rekwizyty pozyskane od mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich i sprzęt grup rekonstrukcyjnych;

Stroje z epoki: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Wypożyczalnia Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”, mundury i ubrania własne rekonstruktorów, ubiory własne mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich i okolic.

W widowisku udział biorą:
Mieszkańcy Ludwikowic Kłodzkich i okolic,
Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”,
Grupa Rekonstrukcji Historycznych Festung Breslau
Grupa Rekonstrukcji Historycznych OKA
Klub Miłośników Historii Warszawa
Federacja Rekonstrukcyjna „REKO”

Dokładne miejsce widowiska to:
Fabryka Dynamit Nobel AG Molke
Ludwikowice Kłodzkie
ul. Fabryczna 37

Wskazówki dojazdu:
– od strony Wałbrzycha: kierunek Nowa Ruda, w Ludwikowicach Kłodzkich skręcamy w stronę ośrodka kultury, prosto aż do ruin fabryki po prawej stronie
– od strony Kłodzka: kierunek Nowa Ruda, kierujemy się na obwodnicę i aż do jej końca (Drogosław) na skrzyżowaniu skręcamy w prawo na Ludwikowice, na początku Ludwikowic w prawo w stronę ośrodka kultury, prosto aż do ruin fabryki po prawej

Strona spektaklu: http://muzeummolke.pl/widowisko-teatru-zywego-pt-riese-pamieci-ofiar/

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*