Rozpoczęto prace konserwatorskie w pałacu w Sztynorcie

W najbardziej znanym wschodniopruskim pałacu w Sztynorcie rozpoczęły się prace konserwatorskie. Ich celem jest uratowanie polichromowanych belek stropowych oraz ściennych polichromii.

Wojciech Wrzecionkowski, przewodniczący Polsko – Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków w sobotę poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o rozpoczęciu prac konserwatorskich w sztynorckim pałacu.

Przy wsparciu finansowemu, które przekazali: Ministerstwo Kultury ( 150 tys. zł. Dotacji ), wojewódzki konserwator zabytków w Olsztynie ( 20 tys. zł. ) oraz niemiecki Bundestag ( 500 tys. euro ) prace konserwatorskie są wykonywane.

Dzięki tym dotacjom można podjąć odpowiednie kroki zmierzające do tego, by moc uratować pałac w Sztynorcie.

Zdjęcia sprzed wojny udowadniają, że stropy były drewniane, natomiast deski pokrywały kunsztowne malowidła, które przedstawiały motywy roślinne i zwierzęce. Obrazy te datowane są na wiek XVII. Stropy zdemontowano, z kolei deski znajdują się w magazynie, gdzie czekają na renowacje.

Pałac w Sztynorcie to najważniejszy wschodniopruski budynek, który leży na półwyspie oddzielającym jeziora Mamry, Kirsajty i Dargin. Był główną siedziba rodziny Lehndorffow – czyli jednego z najznamienitszych znanych rodów szlachty pruskiej.  Wielu członków rodziny służyło w armii lub pracowało w dyplomacji zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

W czasach PRL rezydowała tutaj administracja PGR-u . W grudniu 2009 r. budowla była w złym stanie technicznym, dlatego tez Polsko – Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków przejęła budynek od firmy prywatnej.

Fundacja chce, by po remoncie całego pałacu w tym miejscu znalazło się również muzeum szlachty wschodniopruskiej. Rodzina Lehndorffow ma do przekazania dla muzeum oryginalne wyposażenie z dawnego pałacu. Natomiast część obiektu będzie przeznaczona na cele hotelowe.

Wśród dzieci Henricha von Lehndorffa, najbardziej znana była Vera, która była modelką i aktorką. Występowała pod pseudonimem Veruschka.

Od wielu już lat wiele środowisk na Warmii i Mazurach zabiegało o ratowanie tego słynnego pałacu w Sztynorcie.

Źródło: dzieje.pl                                                                     Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*