Niemiecki geoarcheolog wykrył fałszerstwa dokonane przez znanego angielskiego archeologa

Niemiecki geoarcheolog Eberhard Zangger uważa, iż część murali, a także dokumentów w języku luwijskim, odkrytych oraz opublikowanych przez archeologa Jamesa Mellaarta może być przygotowanymi przez niego fałszerstwami. Jako powód takiej działalności Zangger podaję chęć dokonania zemsty za upokorzenia związane z oskarżeniami o pomoc w sprzedaży skradzionych artefaktów.

James Mellaart był brytyjskim archeologiem, żyjącym w latach 1925-2012. W roku 1961, podczas wykopalisk na terenie Turcji, jego zespół dokonał odkrycia osady Çatalhöyük. Osada pochodzi sprzed 9 tysięcy lat. Działający w Luwian Studies Fundation geoarcheolog Eberhard Zangger uważa, że Mellart sam stworzył część murali które ogłaszał jako odkryte w Çatalhöyük. Co więcej mógł także fałszować dokumenty zapisane martwym językiem luwijskim oraz rysunki rzekomo odnalezionych artefaktów.
W 1995 roku Mellaart napisał list do Zanggera, w którym wyraził chęć publikacji, odnalezionych przez siebie, inskrypcji zapisanych w języku luwijskim. Chciał to zrobić pomimo iż nie potrafił czytać ani pisać w tym martwym języku. Wcześniej wspomniał krótko o tych inskrypcjach w artykule z 1992 roku. Z kolei w liście znalezionym przez Zanggera w jego mieszkaniu, Mellaart wyraził wolę, aby odnalezione przez niego dokumenty zostały opublikowane dopiero po jego śmierci. Zdaniem Zanggera chciał on w ten sposób zaszkodzić środowisku naukowemu, zachęcając młodszych badaczy do publikacji przygotowanych przez niego fałszerstw. To z pewnością załamałoby ich kariery. Jako przyczynę takie postępowania Zangger podaję chęć zemsty. Jej źródłem miałyby być wydarzenia z roku 1964, kiedy to Mellaart został przyłapany na pomaganiu w kradzieży cennych artefaktów z miejsca wykopalisk. To zdarzenie mocno zaszkodziło jego dalszej karierze.

Fot.: James Mellaart (źródło: domena publiczna)

Źródła: livescience.com, telegraph.co.uk

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*