Sensacyjne znalezisko w Głuszycy

W trakcie remontu dachu budynku natrafiono na akty notarialne z przełomu XIX i XX wieku.

2 listopada po południu robotnicy remontujący dach w budynku wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Grunwaldzkiej 1, natrafili na plik starych dokumentów. Były ukryte w pobliżu komina. Znalezisko zostało przekazane do Urzędu Gminy w Głuszycy.

Wszystkie dokumenty są pisane ręcznie, niemieckim gotykiem i rozpoczynają się formułką „w imieniu króla”. Będą musiały zostać przekazane do tłumaczenia. O znalezisku poinformujemy również konserwatora zabytków – mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy. – Na razie udało nam się ustalić, że są to akty notarialne z pieczęciami sądu w Świdnicy i kancelarii notarialnej z Wałbrzycha.

Najstarszy z odkrytych dokumentów pochodzi z 1887, a najmłodszy z 1902 roku. Władze Głuszycy chcą, by znalezione dokumenty pozostały w gminie. Zaplanowano również ich prezentację w obiekcie turystycznym Osówka. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do konserwatora zabytków.

Najpierw musimy zapoznać się z tymi dokumentami. Takie znaleziska są problematyczne, bo zawsze rości sobie do nich prawo Archiwum Państwowe – wyjaśnia Maria Ptak, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. – My jesteśmy zwolennikami pozostawiania takich znalezisk w miejscach, które są z nimi związane. Oczywiście po zapewnieniu im właściwej ochrony. Z analogicznymi sprawami mamy do czynienia, kiedy w trakcie remontów np. kościelnych wież robotnicy budowlani natrafiają na stare dokumenty ukryte w specjalnych puszkach.

Z informacji uzyskanych przez portal wynika, że sprawą znaleziska w Głuszycy zainteresowało się już Archiwum Państwowe. Dlatego burmistrz Głuszycy będzie musiał przekazać dokumenty staroście wałbrzyskiemu, który reprezentuje interesy Skarbu Państwa na terenie powiatu wałbrzyskiego. Starosta przekaże je konserwatorowi zabytków.

Źródło: walbrzych.naszemiasto.pl

Red. A. Grochowicz
Zdj. Regionfakty.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*