W 1224 roku muzułmanie zajęli Jerozolimę. Akka została ostatnią średniowieczną twierdzą krzyżowców w Ziemi Świętej. Republika Wenecji i Genui rywalizowały ze sobą o Akkę i jej wpływy w mieście. W jej pobliżu znaleziono wrak zatopionego statku.
W 1258 roku doszło do bitwy morskiej pod ostatnią twierdzą. Po przegranej bitwie floty Republiki genueńskiej wpływy w mieście przejęła Wenecja. Wszyscy obywatele Genui musieli opuścić Akkę.
W 1291 roku niewolnicy państwowi Mamelucy zdobyli Akkę i przenieśli koniec miasta. Aby zapobiec próbom powrotu chrześcijan sułtan Al-Aszraf Chalila rozkazał zrównać miasto z ziemią.
Według badaczy to właśnie z tego okresu pochodzi odnaleziony na dnie zatoki w pobliżu Akki wrak zatopionego statku. Uciekający przed zbliżającą się zagładą chrześcijanie wypłynęli przepełnionymi statkami na morze. Rozpętała się burza, kilka jednostek zatonęło. W zatopionym wraku znaleziono 30 złotych florenów.
Odkrycia dokonali izraelscy archeolodzy z Uniwersytetu Hajfie. Wśród pozostałości wraku zachowały się belki wzdłużne, poszycia kadłuba, żelazna kotwica i balast kamienny. Archeolodzy odkryli także ceramikę glazurowaną i złote monety. Złote floreny pochodzą z Wenecji i Genui. Latem zostaną wykonane szczegółowe badania wraku. Badacze podejrzewają, że na dnie morza w cennym wraku znajduję się więcej monet i innych kosztowności. Poszukiwania będą prowadzone pod ochroną izraelskiej marynarki.
Źródło: rp.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Natalia Piechowiak