Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Czy ludzie przybyli do Australii 65 tysięcy lat temu?

Czy ludzie przybyli do Australii 65 tysięcy lat temu?

Do dzisiaj naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie, kiedy dokładnie człowiek dotarł do Australii. Teraz najnowsze badania sugerują, że mogło być to 65 tysięcy lat temu.

Do tej pory starano się odpowiedzieć na pytanie, kiedy dokładnie ludzka stopa stanęła na tym kontynencie, badając DNA aborygenów lub też analizując zmiany klimatu mogące umożliwić podróż do Australii. Teraz zaś naukowcy oparli się na datowaniu przedmiotów znalezionych podczas wykopalisk mających miejsce w latach 2012-2015.

Badania były prowadzone w kompleksie skalnym Madjedbebe. Udało się znaleźć tam kamienne narzędzia oraz materiały, z których wytwarzany był pigment. Do ustalenia czasu powstania znalezionych artefaktów nie wykorzystano jednak metody radiowęglowej, która nie sprawdza się w przypadku przedmiotów powstałych wcześniej niż 50 tys. lat temu. Zamiast tego wykorzystano datowanie luminescencyjne. Dzięki tej metodzie udało się ustalić wiek znalezionych artefaktów na 65 tysięcy lat. Wyniki te oznaczają, że homo sapiens dotarł do Australii wcześniej niż do Europy, gdyż według obecnych badań nastąpiło to dopiero 45 tysięcy lat temu. Szczegółowe wyniki badań na ten temat zostały opublikowane w lipcowym numerze czasopisma „Nature”.

Źródło: livescience, The Sunday Morning Herald

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

PartnerzyPrzewiń do góry