Słynny Zamek Joannitów w Swobnicy idzie na sprzedaż

XIV – wieczny Zamek Joannitów w Swobnicy pójdzie na sprzedaż. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków na Pomorzu Zachodnim. Cena wywoławcza wynosi 1,5 mln złotych.

Swobnica – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Banie.

Gmina Banie ogłosiła nieograniczony pisemny przetarg. Jego głównym przedmiotem jest całe założenie zamkowo-parkowe, w skład którego wchodzą: trzyskrzydłowy zamek z wieżą, park a także podzamcze. Została wyremontowana tylko wieża i dachy.

Zamek został zbudowany po 1377 r. Wówczas swoją siedzibę przeniósł do Swobnicy, Zakon Maltański czyli Joannici. Byli ono gospodarzami tego terenu aż do wojny trzydziestoletniej w XVII w. W późniejszym czasie zamek ten został zakupiony przez księżną Dorotę, drugą żonę wielkiego elektora Brandenburgii, Fryderyka Wilhelma III. Pod koniec XVIII w. właścicielami zostali Hohenzollernowie.

Tuż po wojnie budynek został przejęty przez PGR. Jednak brak remontów spowodował, że budowla ta ulegała coraz to większym zniszczeniom. Szansa na przywrócenie dawnej świetności zamku miało być przybycie inwestora z Holandii, który był właścicielem obiektu w latach 90-tych. Plany renowacji nigdy nie zostały zrealizowane. W 2011 r. zamek przejęła gmina Banie.

Samorząd wystawił zabytkowa nieruchomość na sprzedaż. Cena wywoławcza to 1,5 mln złotych(-20% bonusu za cenę części zabytkowej). Nieruchomość ta jest obciążona przymusową hipoteką w wysokości 87 tys. złotych. Jest to nałożone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zabezpieczenie z tytułu wykonania zastępczego prac konserwatorskich.

Wszyscy zainteresowani ofertą kupną tejże nieruchomości muszą przedstawić m.in. uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków program zagospodarowania nieruchomości wraz z jego otoczeniem oraz dalszego korzystania z obiektu, jak i harmonogram planowanych działań, a także sposób i źródło finansowania inwestycji.

Oferty można składać do dnia 7 maja tego roku.

Źródło: wszczecinie.pl                                                                                              Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*