Co odkryto w średniowiecznej osadzie pod Pułtuskiem?

Odkrycie, którego dokonano w Poniatach Wielkich pod Pułtuskiem, zaskoczyło wszystkich badaczy. Znaleziono około 200 metalowych przedmiotów.

Znaleziono między innymi pozłacaną ostrogę i ozdoby kobiece. W Poniatach Wielkich znajdowała się osada z XI/XII-XIII wieku. O śladach obecności człowieka w tej miejscowości, w średniowieczu, służby konserwatorskie wiedziały już wcześniej. Badania archeologiczne były prowadzone wcześniej, jednak nie na dużą skalę. W trakcie badań prowadzonych w 2019 i 2020 roku udało się odkryć gospodarczą część średniowiecznej osady. Znaleziono wówczas pozostałości pieca, palenisk, studni i jam gospodarczych. W tych przedmiotach badacze znaleźli liczne zabytki ceramiczne i metalowe.

W tym roku odkryto dwa przedmioty – płytka ołowiana, z motywem twarzy oraz wykonana ze stopu miedzi ozdobna aplikacja, również w kształcie twarzy. Według szefa badań archeologicznych – Jakuba Affelskiego, ołowiany przedmiot może być nietypową plombą. Z kolei aplikacja mogła służyć jako ozdoba odzieży. Jednym ze znalezisk jest również enkolpion, czyli kapsułka noszona na piersiach przez chrześcijan. Skrywała w sobie relikwie lub cytaty z Pisma Świętego.

Zdaniem Affelskiego ta osada średniowieczna mogła pełnić między innymi rolę ośrodka metalurgicznego, który wytwarzał przedmioty dla pobliskich grodów. Dla badaczy nie jest jasne, dlaczego na terenie osady pozostało tak dużo przedmiotów z metalu, które były wówczas bardzo cenione. Nic nie wskazuje na to, że jej kres przyniósł najazd – nie znaleźliśmy śladów świadczących o zbrojnej agresji. Jest to nadal dla nas spora zagadka – oznajmia Affelski.

Wszystkie przedmioty znalezione w trakcie badań archeologicznych trafią do Pułtuska, gdzie zostaną umieszczone na wystawie.

Źródło: zwiadowcahistorii.pl

Fot. Kadr z materiału – PUŁTUSK PRZEZ WIEKI – ODC.1- Najstarsze ślady osadnicze w okolicach Pułtuska – Kultura w sieci

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*