Superwomen z Dolnego Śląska

Trzy superwomen z Dolnego Śląska

Jakie moce mają fantastyczne superwomen z Dolnego Śląska? Opowiemy Wam o trzech niezwykłych kobietach i o tym, jak zainspirowały nas do stworzenia materiałów dotyczących edukacji regionalnej i międzykulturowej.

Na nasz pierwszy projekt dotyczący edukacji regionalnej wybraliśmy trzy dolnoślązaczki: Annę Świdnicką, Marię Cunitz i Wandę Rutkiewicz. Każda z nich reprezentuje inną epokę i profesję. Ich życia mogą zainspirować nas do twórczego działania na różnych płaszczyznach, ale także do poszukiwania innych historii z naszych małych ojczyzn.

Anna Świdnicka (1339-1362) na królewskich dworach

Supermocami Anny Świdnickiej, przedstawicielki dynastii piastowskiej, były umiejętności pisania i czytania. W średniowiecznej Europie nie wszyscy mogli pochwalić się tymi zdolnościami. Dzięki swojemu małżeństwu z wybitnym średniowiecznym władcą, Karolem IV Luksemburczykiem, otrzymała wiele tytułów m.in. królowej czeskiej i niemieckiej.

W dniu 5 kwietnia 1355 roku została koronowana na cesarzową rzymską. Świdniczanka korespondowała z popularnym poetą, Petrarką.

Maria Cunitz (1610-1664) – przez trudy do gwiazd

Maria Cunitz, nowożytna astronomka związana ze Świdnicą i z Byczyną, uczy nas mistrzowskiej obserwacji gwiazd, a także inspiruje do nauki języków obcych. Znała m.in. niemiecki, polski, francuski, czy hebrajski.

Wraz z mężem Eliasem prowadzili korespondencję z innymi ówczesnymi badaczami ciał niebieskich. Znana ze swojego dzieła Urania Propitia, wydanego po raz pierwszy w roku 1650 r. w Oleśnicy.

Wanda Rutkiewicz (1943-1992) – z miłości do gór

Siłę woli i miłość do gór reprezentuje jedna z najwybitniejszych himalaistek, Wanda Rutkiewicz. Swoje pierwsze kroki wspinaczkowe stawiała w Rudawach Janowickich czy w Karkonoszach.

Jej determinacja i zaangażowanie doprowadziło ją do pierwszego polskiego wejścia na szczyt Mount Everest w dniu 16 października 1978 r. Wspierała ideę kobiecego sportu wspinaczkowego i wysokogórskiego.

Dolny Śląsk – odkrywamy nasz region

Na tle losów naszych niezwykłych superbohaterek opowiadamy dzieciom i młodzieży o naszym regionie i o jego wyjątkowej historii. Znajome miejsca takie jak Świdnica czy Karkonosze pozwalają nam lepiej zrozumieć i utożsamić się z naszymi bohaterkami. Poznajemy także wielokulturową przeszłość naszego regionu, gdzie języki, kultury, tradycje miały wpływ na historyczny krajobraz Dolnego Śląska.

O projekcie ,,Trzy superwomen z Dolnego Śląska’’

Projekt pt. ,,Trzy superwomen z Dolnego Śląska’’ jest skierowany do uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej, ale zapraszamy również wszystkich zainteresowanych do odkrywania losów naszych bohaterek. W ramach projektu stworzyliśmy: bezpłatne materiały edukacyjne oraz szkolną wystawę do wydruku dla szkół.

Projekt powstał w ramach regrantingu „Dolny Śląsk- region silny społecznie. Konkurs dla młodych NGO i grup nieformalnych z regionu.” Finansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

O Fundacji Gemi

Fundacja Gemi założyliśmy w październiku 2023 roku, aby działać na rzecz współpracy z organizacjami, instytucjami i osobami fizycznymi z krajów Partnerstwa Wschodniego. Celami, które sobie postawiliśmy sobie: współpracę międzynarodowa, budowanie solidarności społecznej i międzynarodowej, promocję i ochronę dziedzictwa kulturowego na terenie Rzeczpospolitej i zagranicą, promocję Polski i popularyzację wiedzy o niej zagranicą.

Ważnym dla nas celem jest prowadzenie edukacji formalnej i nieformalnej. Szczególnie bliski jest nasz region – Dolny Śląsk, jego historia i kultura


Tekst: Roksana Kaczmar

Comments are closed.