W południowym regionie Antalyi w Turcji, w ogrodzie przylegającym do zniszczonego budynku w zabytkowej dzielnicy Kaleiçi, odkryto dwie tablice opisujące podbój Seldżuków.
Relacje z podboju sułtana Kaykhusrawa I, który panował jako sułtan Rumu w latach 1192 -1196 i 1205-1211, zostały wyryte na kolumnie wejściowej do zniszczonego budynku, w którym dawniej wystawiano przedstawienia. Naukowiec Necmi Atik, który odkrył napisy, powiedział, że historycy poszukiwali zaginionych elementów przez około 100 lat. Zaginione tablice ostatnio były widziane w 1924 roku, a ich losy do tej pory pozostawały nieznane. Atik powiedział, że 27 z 43 znanych relacji o podboju to inskrypcje wykonane na kamiennych budowlach i wcześniej znajdujące się pod ochroną władz tureckich. Kolejne siedem rękopisów znajduje się w Muzeum Antalya. Dwie spośród dziewięciu brakujących tablic znaleziono w ogrodzie. „Opisy, które znaleźliśmy, są drugą i trzecią książką poświęconą seldżuckim podbojom” – powiedział Atik. Władze Muzeum w Antalyi ogłosiły, że przeniosą je do swojej kolekcji, po uprzednim przeprowadzeniu niezbędnych inspekcji miejsc, w których zostały znalezione.
Sułtan Kaykhusraw I odbił Antalyę w 1207 roku z rąk Cesarstwa Nicejskiego. W tym samym roku założył tam meczet. Wykonanie inskrypcji zlecił sułtan Kaykaus I, który wstąpił na tron w 1211 r. i sprawował rządy aż do śmierci w 1220 r.
Sułtanat Rumu był turko – perskim sunnickim państwem muzułmańskim założonym przez tureckie Imperium Seldżuków w części Anatolii odebranej Cesarstwu Bizantyjskiemu. Kontrolował centralną Anatolię od śródziemnomorskiego portu Antalya do czarnomorskiego portu Sinop, aż do jego rozpadu w 1308 roku.
Źródła: dailysabah.com
Fot.: Wikimedia Commons – Pomnik sułtana Kaykhusrawa I w Antalyi
Zenon Purta