Zaskakujące odkrycie w Rapie

Piramida w Rapie, zbudowana prawdopodobnie w 1811 roku w województwie warmińsko-mazurskim, dotychczas była uważana za rodzinny grobowiec pruskiego rodu baronów von Fahrenheid. Dr Jerzy Marek Łapo uważa jednak, że powstała ona znacznie wcześniej. Inne było również jej przeznaczenie. Pierwotnie miała pełnić funkcję lodowni.

Niewykluczone, że budowla przypominająca kształtem starożytne egipskie piramidy, służyła dawniej przechowywaniu lodu, który był wykorzystywany w ówczesnej kuchni. W zachodniej Europie istnieją podobne konstrukcje. Mowa o francuskim Chambourcy i niemieckim Poczdamie. Pierwszy obiekt powstał w 1781 roku, drugi w latach 1791-1792. Czas w jakim wzniesiono owe budowle wskazuje na to, iż piramida w Rapie musiała zostać zbudowana w latach 1792-1795. Dodajmy, że europejskie lodownie powstawały z dala od zabudowań, na terenie parków. Umieszczany w nich lód pochodził z pobliskich stawów. Widoczne jest podobieństwo z usytuowaniem późniejszego miejsca spoczynku szlacheckiej rodziny Fahreheidów. Ponadto zdaniem dra Łapo u schyłku wieku XVIII bagno Luschnitz mogło przypominać jezioro, z którego pozyskiwano lód.

Od 25 października 2016 roku do 27 lutego 2017 można zobaczyć wystawę pt. Piramida w Rapie w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i zapoznać się z najnowszymi ustaleniami na jej temat. Jest ona pokłosiem prac archeologiczno-konserwatorskich, zapoczątkowanych przez Janusza Janowskiego i Martę Burą w 2015 roku. Na wystawie pokażemy hologram i modele piramidy powstałe w oparciu o skanowanie trójwymiarowe wykonane przez specjalistów z Instytutu Archeologii UW – tłumaczy Polskiej Agencji Prasowej dr Łapo, kurator wystawy.

Niestety piramida w Rapie jest w złym stanie architektonicznym, grozi zawaleniem. Koszt jej renowacji może wynieść nawet 1 mln złotych.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Małgorzata Wołoch

One Comment

  1. Zbigniew Szymański

    1 mln zł? Ktoś łupi na „ochronie zabytków” koszmarne pieniądze…Koszmarne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*