Ubiegłorocznej jesieni odkryto pod gruzami piwnicę fabryki, która w 1943 roku była celem akcji sabotażowej norweskiego ruchu oporu. Są plany na wybudowanie w tym miejscu muzeum upamiętniającego bitwę o „ciężką wodę”.
Ciężka woda to termin określający wodę, w której znaczną część atomów wodoru stanowi izotop 2H (deuter). Jego jądro zbudowane jest z protonu i neutronu. Podczas II Wojny Światowej Niemcy przejęli norweską fabrykę, która produkowała właśnie tego typu wodę. Miało im to umożliwić prowadzenie badań nad bronią atomową.
Fabryka została jednak wysadzona w 1977 roku i do tej pory sądzono, że piwnica także uległa zniszczeniu. Tymczasem ocalała ona niemal w nienaruszonym stanie.
To historia, o której większość słyszała. To także jedna z niewielu historii z drugiej wojny światowej w Norwegii, która jest dobrze znana w świecie.
Historia walki o ciężką wodę zainspirowała wielu twórców do stworzenia dwóch filmów w tej tematyce („Bitwa o ciężką wodę” i „Bohaterowie z Telemarku”) oraz sześcioodcinkowego serialu („Bitwa o ciężką wodę”).
Projekt budowy muzeum ma być znany prawdopodobnie już w 2019 roku.
Źródła: mojanorwegia.pl
Fot.: domena publiczna
Nicola Chwist