W jaskini w Midlands odnaleziono setki magicznych znaków ochronnych

Setki symboli odnaleziono w jednej z jaskiń w Wielkiej Brytanii. Badacze uważają, że są to znaki, które chroniły ludzi przed złymi mocami, czarownicami i klątwami.

Eksperci do spraw dziedzictwa ujawnili największe skupisko znaków i symboli strzegących ludzi od zła. Miejsce odkrycia znajduje się w Wielkiej Brytanii. Oznaczenia znajdują się w wapiennym wąwozie w Creswell Crags, który znajduje się na granicy Nothinghamshire i Derbyshire. Odnalezione znaki to setki liter i wzorów, które powstały w czasach głębokiej wiary w czary. Symbole znajdują się na ścianach i suficie jaskini. Znaki ochronne często spotykano w domach i kościołach, umieszczano je na oknach i drzwiach, aby chronić się przed złem.
Dlatego Ronald Hutton stwierdził, że jest to ekscytujące i niezwykle ważne odkrycie, szczególnie dla Wielkiej Brytanii.

Odkrycia dokonano przypadkowo. Grota, w której znajdują się symbole, jest jedynym miejscem w Wielkiej Brytanii, gdzie wcześniej odkryto elementy sztuki pochodzącej z epoki lodowcowej.
W 2003 roku Creswell Crags trafił na pierwsze strony gazet z powodu odnalezienia tam figur datowanych na czasy epoki lodowcowej (konie, ptaki, żubry i jelenie).

Paul Baker, dyrektor Creswell Heritage Trust, podaje, że badacze już od jakiegoś czasu wiedzieli o znakach, ponieważ znajdowały się w polu widzenia. Zwiedzającym podawano informacje, że są to symbole pochodzące z czasów wiktoriańskich, ponieważ sami naukowcy nie wiedzieli, co to jest. Alison Fearn, ekspert z uniwersytetu w Leicester, nawet użyła niecenzuralnego słowa, gdy pierwszy raz zobaczyła znaki – jak sama mówi.

Przypatrując się ścianie z bliska, uczeni dostrzegli wiele znaków. Po szczegółowej analizie doszli do wniosku, że symbole stanowią wiele liter mających dużo wspólnego z chrześcijaństwem, przez co badający temat uważają, iż są to znaki i zaklęcia ochronne. Wśród znaków znajdują się między innymi zachodzące na siebie litery V i S, które mogę się odnosić do Maryi – dziewicy dziewic (virgin of virgins). Jednak Fearn uważa, że liter nie należy analizować w kontekście chrześcijaństwa. Stosowanie tych znaków może nie mieć żadnego skojarzenia z religią, tak jak dziś mówimy na przykład „O mój Boże”, co nie oznacza nawiązania do ochrony przed złem, podaje ekspertka.

Interpretator znaków, John Charlesworth, mówi, że dawniej krajobraz naturalny uważano za przerażające miejsca, gdzie działały siły nadprzyrodzone, a Creswell Crags jest takim miejscem.

Obecnie jaskinia nie jest otwarta dla turystów i zwiedzających. Naukowcy rozważają jednak stworzenie prezentacji multimedialnej przedstawiającej ujawnione znaki i symbole, która będzie udostępniona odwiedzającym to miejsce.

Źródło: theguardian.com
Fot. Creswell Heritage Trust/Historic England

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*