faraon Amenhotep I

Cyfrowo zbadano mumię Amenhotepa I

Egipscy naukowcy, działający w ramach Egyptian Mummy Projeckt, zeskanowali mumię Amenhotepa I. Pozwoliło to na zbadanie zwłok bez ich rozwijania, co mogłoby spowodować uszkodzenia. Sam spokój zmarłego faraona został naruszony w XI wieku p.n.e, gdy kapłani wyciągnęli jego ciało w celu naprawy uszkodzeń ciała.

Działania są częścią wyżej wspomnianego projektu, który został rozpoczęty przez Egipski Urząd Starożytności w 2005 roku. Do dzisiejszego dnia zbadano już 40 mumii z czasów Nowego Państwa, odkrycia są prowadzone przez Zahi Hawass i Sahar Saleem. W kwietniu ubiegłego roku do Kairu zostało przetransportowanych 21 mumii, w tym Amenhotepa I, na marcową Paradę Złotych Mumii Królewskich.

Amenhotep I władał w latach 1525-1504 był przedstawicielem XVIII dynastii, pierwszym był jego ojciec Ahmose I, okres jego rządów charakteryzował dobrobyt i życie w dostatku. Mumia omawianego faraona została odkryta w 1881 roku na archeologicznym stanowisku Deir el Bahari na południu Egiptu. Do pierwszego „otwarcia” mumii doszło w XI wieku p.n.e przez kapłanów w celu naprawy uszkodzeń ciała, którego dokonali rabusie grobowców. Dzięki trójwymiarowej tomografii komputerowej dokonano skanu zwłok faraona. Dzięki skanowi ciała zmarłego władcy, dowiedzieliśmy się o wyglądzie i ozdobach.

„Wydaje się, że fizycznie przypominał swojego ojca: miał wąskie kości policzkowe, niewielki, szczupły nos, kręcone włosy i nieco wystające górne zęby” – opisuje Saleem.  

“Nie znaleźliśmy żadnych ran ani śladów zeszpecenia, które mogłyby wynikać z choroby, co pozwoliłoby poznać przyczynę śmierci. Są tylko liczne ślady okaleczenia dokonane już po śmierci – po jego pierwszym pochówku, prawdopodobnie przez rabusiów grobowca. Jego wnętrzności – oprócz mózgu i serca – zostały usunięte przez osoby, które jako pierwsze dokonały mumifikacji” – informuje badaczka.

Prócz powyższych opisów dowiadujemy się także o wzroście, który wynosił 169 cm, był obrzeżany i miał zdrowe zęby. Pod bandażami odkryto 30 amuletów, złoty pas paciorkami.  

“Teraz pokazaliśmy, że skanowanie metodą trójwymiarowej tomografii komputerowej można z powodzeniem wykorzystać w antropologicznych i archeologicznych badaniach mumii, także – z innych cywilizacji, np. z Peru” – podsumowują Saleem i Hawass.

Źródło: naukawpolsce.pl

Fot. Mumia faraona. Na zdjęciu widać pozycję czaszki i szkieletu wewnątrz osłony z bandaży, źródło: S. Saleem i Z. Nuwass

Krystian Styczyński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*