wraki statków nowożytnych

W Morzu Bałtyckim odnaleziono wraki nowożytnych statków

Sześć wraków zostało zlokalizowanych pobliżu szwedzkiego miasta Karlskrony, szczątki ocenia się na XVII i XVIII wiek. O istnieniu statków na dnie archipelagu wiedziano od dawna. Badania nad identyfikacją wraków prowadziła grupa Vrak – Museum of Wrecks.

Miasto od wieków było strategicznym miejscem dla szwedzkiej marynarki wojennej. Okręty zostały zatopione w cieśninie Djupasund między wyspami Tjurkö i Sturkö w celu ochrony miasta przed możliwymi atakami.    

Dzięki badaniom możemy poznać tożsamość morskich wraków, Wasa, fregata Södermanland, statek wycieczkowy Disa, brygantyna Pollux, szkuner Simpan i o największych gabarytach Enigheten.

„Dzięki badaniu mogliśmy skupić nasze wysiłki archeologiczne i bardziej metodycznie udokumentować wraki. Zamiast spekulować na temat tego, co kryje się na dnie, możemy teraz wykorzystać dokumentację archeologiczną, aby uzyskać fakty na temat wraków w Djupasund” – Komentuje Patrik Höglund, archeolog morski z Vrak – Museum of Wrecks.

Podczas badań użyto sonaru wielowiązkowego, którym przebadano interesujący obszar. Po zbadaniu pierwszych wyników porównano je z archiwalnymi. Po dokładnym zlokalizowaniu wraków pobrano próbki drewna do badań dendrochronologicznych.

W przyszłości w miejscu znalezisk ma powstać park nurkowy.

Źródło: divers24  

Fot. Jim Hansson, SMTM

Krystian Styczyński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*