Narodowe Centrum Kultury

Ogólnopolski Konkurs „Młodych Polaków portret zbiorowy”.

Kim byliby dziś Rudy, Zośka i Alek? Czego możemy się od nich nauczyć? Co dzisiaj jest wartością i co pozostawimy po sobie? To pytania, na które odpowiedzą sobie uczestnicy ogólnopolskiego Konkursu „Młodych Polaków portret zbiorowy”, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury oraz Monolith Films – dystrybutora i producenta filmu „Kamienie na szaniec”.

Konkurs realizowany jest w ramach obchodów 25-lecia III RP i przeznaczony dla młodzieży urodzonej po 4 czerwca 1989 roku. Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie eseju, felietonu lub rozprawki nawiązującej do książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” lub/oraz jej ekranizacji w reżyserii Roberta Glińskiego na jeden z poniższych tematów:
• Czym się dzisiaj kierować – sercem czy rozumem?
• Jak okoliczności zmieniają nasze postawy – kim byłbyś/byłabyś w 1943 roku?

Celem konkursu jest spisanie spostrzeżeń i odczuć młodych żyjących w wolnej Polsce wobec historii ich rówieśników z 1943 roku, których marzenia, poświęcenie i odwaga zostały opisane w „Kamieniach na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Historię Rudego, Zośki i Alka na ekrany kin przeniósł Robert Gliński, który swoim filmem – premiera już 7 marca – chce przemówić do młodych i pokazać, że ideały bohaterów Kamińskiego wcale nie różnią się od współczesnych – „ekranowa wizja Kamieni na szaniec poprzez budzone emocje i postawy młodych bohaterów ma skłaniać do refleksji na temat wartości nie tylko patriotyzmu, ale także przyjaźni i miłości – samego życia, bo aby być trzeba myśleć i czuć” – mówi reżyser.
Konkurs wystartował w sobotę 1 lutego i potrwa do końca kwietnia – prace należy wysyłać na adres [email protected]. Nagrodą w konkursie jest publikacja pracy w zbiorze książkowym pt. „Młodych Polaków portret zbiorowy”, który zostanie wydany przez Narodowe Centrum Kultury.

W ramach współpracy z Narodowym Centrum Kultury zorganizowana zostanie także wystawa w warszawskiej Galerii Kordegarda.

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.kamienienaszaniec.com oraz www.nck.pl.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*