W tureckiej Antalyi odkryto trzy starożytne posągi wyższych urzędników państwowych

Podczas wykopalisk archeologicznych w południowo – zachodniej Turcji, na terenie prowincji Antalya odkryto trzy unikatowe posągi wyższych urzędników państwowych. Starożytne rzeźby pochodzą z III wieku n.e. Odkrycie jest pokłosiem odkrycia trzech innych rzeźb znalezionych przez archeologów w starożytnym mieści Side, położonym w dzielnicy Manavgat w Antalyi.

Zgodnie z oświadczeniem tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki znalezione artefakty natychmiast zabezpieczono do dalszych badań.

Dwie figurki odkryte w Side przedstawiają  urzędników płci męskiej a na trzeciej znajduje się postać kobiety. Każda z postaci jest ubrana. Według ekspertów posągi przedstawiają wyższych urzędników służby cywilnej z czasów imperium rzymskiego. Archeolodzy badają wyjaśniają również dlaczego posągi, które powinny stać pionowo w niszach leżały na ziemi. Przypuszczalnie podczas renowacji południowego portyku miejskiego (zwanego budynkiem M) w IV wieku n.e. Rzymianie mogli użyć posągów do ponownego wyrzeźbienia głów i zaprojektowania nowych wizerunków postaci. Praktyka rzeźbienia głów starych posągów była zjawiskiem powszechnym w czasach późnego imperium rzymskiego, spowodowanym panującym w tym okresie kryzysem gospodarczym.

Starożytne miasto Side położone jest we wschodniej części wybrzeża Pamphylian i zostało założone przez starożytnych greckich osadników. Dzięki dobrze zachowanym murom miejskom, teatrom i świątyniom miasto Side odwiedzane jest corocznie przez setki tysięcy turystów.

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*